Terminal Gdynia już działa

Agata Hernik
opublikowano: 22-06-2006, 00:00

Nowy terminal kontenerowy w Gdyni został uruchomiony. To jeden z największych obiektów tego typu na wybrzeżu bałtyckim.

Na razie ukończono pierwszy etap budowy obiektu, którego inwestorem jest chińska spółka Hutchinson Port Holdings (HPH).

— Pierwszy etap budowy terminalu oznacza początek drogi spółki GCT do uzyskania statusu znaczącego portu kontenerowego w regionie Bałtyku. Gdyński terminal to ważne ogniwo w sieci portów Hutchison Port Holdings w Europie, które wzmocni naszą działalność w północnej Europie, dotychczas związaną z portami w Felixstowe, Thamesport i Rotterdamie — mówi John Meredith, dyrektor zarządzający grupą HPH.

Do 2008 r. zrealizowany zostanie drugi etap inwestycji. Docelowo terminal będzie zajmował powierzchnię 15 ha.

Terminal, po zakończeniu inwestycji, będzie mógł obsłużyć pół miliona kontenerów rocznie. Dzisiejsze możliwości przeładunkowe to 150 tysięcy kontenerów. GCT zatrudnia 100 osób i przyjmuje jeden statek tygodniowo. Terminal w większości obsługuje połączenia dowozowe, łączące Gdynię z głównymi portami zachodniej Europy. Ma własną bocznicę kolejową i połączenie z siecią drogową, w z tym projektowaną i częściowo oddaną do użytku autostradą A1.

Gdynia Container Terminal jest usytuowany przy Nabrzeżu Bułgarskim w basenie VIII Portu Gdynia. Te tereny należały wcześniej do Wolnego Obszaru Gospodarczego (WOG). W styczniu 2005 r. Hutchison Port Holdings objął większościowy pakiet akcji WOG, a spółka zmieniła nazwę na Gdynia Container Terminal.

Hutchison Port Holdings Group istnieje od 1994 r. To jego pierwsza inwestycja w Polsce. Łącznie grupa ma 206 terminali w 35 portach na świecie

— HPH to światowy potentat w przeładunkach kontenerowych. Obecność firmy w Gdyni może przynieść miastu same korzyści. Co ósmy kontener na świecie jest przeładowywany przez Hutchisona. To mówi samo za siebie — ocenia Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agata Hernik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu