Tesla nie poprawiła nastrojów

opublikowano: 20-10-2022, 06:38
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Akcje Tesli taniały wyraźnie w handlu posesyjnym po tym jak spółka poinformowała o niższych niż oczekiwano przychodach kwartalnych, a prezes Elon Musk przyznał, że nie uda się jej w tym roku dostarczyć tyle aut, ile planowała, donosi BBC.

Przychody Tesli wzrosły o ponad 50 proc. do 21,45 mld USD w trzecim kwartale. Rynek oczekiwał jednak, że sięgną 21,99 mld USD. Zysk brutto wyniósł 5,38 mld USD, a zysk operacyjny 3,7 mld USD. Zysk na akcję to 1,05 USD wobec oczekiwanych przez rynek 1,0 USD. Spółka odczuła także skutki umocnienia dolara. Negatywny wpływ różnic kursowych na wynik wyniósł 250 mln USD.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

W minionym kwartale Tesla dostarczyła rekordowo dużo, bo 343.830 aut, ponad 40 proc. więcej niż rok wcześniej. Produkcja wyniosła w tym samym czasie 365.923 samochodów.

Spółka tłumaczy mniejsze niż oczekiwano przychody kwartale wąskimi gardłami w logistyce, rosnącymi kosztami i problemami z dostawami.

- Jest za mało statków, za mało pociągów i za mało ciężarówek do przewozu aut – podkreślił Elon Musk zapewniając, że nie boi się o popyt oraz że Tesla sprzeda wszystkie samochody, które wyprodukowała.

Prezes i założyciel Tesli mówił także, że oczekuje wzrostu wartości spółki, która jego zdaniem, przekroczy łączną kapitalizację Apple i Saudi Aramco. Wartość rynkowa Tesli to niespełna 696 mld USD, a Apple i Saudi Aramco są wyceniane na łącznie 4,4 bln USD. Inwestorzy nie podzielają optymizmu Muska, bo akcje Tesli taniały w handlu międzysesyjnym o ponad 6 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane