Tesla otworzyła kluczowy tydzień

dr Przemysław Kwiecień CFA, Główny Ekonomista XTB
opublikowano: 27-04-2021, 08:04

Na Wall Street rozpoczął się kluczowy tydzień sezonu wyników. Pierwsza raport opublikowała Telsa, w kolejnych dniach czekają nas raporty innych dużych spółek. Dolar rozpoczął tydzień od niewielkiego umocnienia.

Wyniki producenta samochodów elektrycznych wypadły neutralnie, co pokazuje, jak wysokie są dziś oczekiwania rynku (które na Wall Street często są ustawiane nisko, aby łatwiej było wywołać „pozytywne zaskoczenie”). Zysk na akcję okazał się wyższy od oczekiwań, m.in. dzięki sprzedaży części bitcoinów, ale w przypadku Tesli ważniejszy jest wzrost przychodów. Te wzrosły o 74% r/r a to i tak było nieco mniej niż oczekiwał rynek. Choć popyt jest rekordowy spółka boryka się z ograniczeniami natury podażowej, co dość dobrze obrazuje stan, w jakim dziś znajduje się globalna gospodarka. Dziś wyniki podadzą Alphabet i Microsoft, jutro Apple i Facebook, zaś w czwartek Amazon, a zatem łącznie wszystkie największe spółki z indeksów S&P500 i Nasdaq100. Obydwa indeksy znajdują się na historycznych szczytach, niezrażone ryzykiem przyspieszenia inflacji czy zmian podatkowych.

Dobre nastroje na rynkach podtrzymuje także spokojniejsza sytuacja na rynku długu – rentowności w ostatnich dniach ustabilizowały się w pobliżu 1,55-1,6%. W tym przypadku inwestorzy czekają na majowe plany Treasury odnośnie emisji długu, a także kolejne dane makro. W tej kategorii ważne będą dane dotyczące amerykańskiego PKB za pierwszy kwartał, które poznamy w czwartek (14:30). Publikowane wczoraj dane były dość neutralne. Zamówienia na dobra trwałego użytku w USA w marcu wzrosły mniej niż oczekiwano, mniej wzrósł też niemiecki indeks Ifo, ale za to indeks aktywności gospodarczej Fed z Dallas w kwietniu odnotował duży wzrost, wskazując na dalsze przyspieszenie ożywienia w USA. Na froncie inflacyjnym z pewnością warto odnotować galopujące ceny niemal wszystkich surowców. O ile wzrosty cen ropy nieco wyhamowały, w ekspresowym tempie drożeją metale przemysłowe i produkty rolne, potencjalnie przyczyniając się do presji kosztowej. Nadal zatem wydaje się, że obecny spokój na rynku długu jest sytuacją przejściową.

Wtorkowy handel zaczynamy od niewielkiego umocnienia dolara. Para EURUSD nadal znajduje się jednak w dynamicznym kanale wzrostowym i dopiero zbliżamy się do jego dolnego ograniczenia, następnie zaś solidnym wsparciem jest poziom 1,20. Do większego umocnienia dolara potrzebny byłby większy ruch na rynku długu, a ten jest w stanie wyczekiwania przed jutrzejszą decyzją Fed. W kalendarzu poza wynikami spółek warto zwrócić uwagę na indeks nastrojów konsumentów Conference Board (16:00). Dziś o 7:15 euro kosztuje 4,5618 złotego, 3,7781 złotego, frank 4,1279 złotego zaś funt 5,2485 złotego.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane