Tesla pozwała Niemcy

opublikowano: 19-07-2018, 10:43

Setki klientów Tesli straciło dopłaty, które otrzymało wcześniej od rządu Niemiec za zakup elektrycznego auta. W odwecie amerykański koncern złożył pozew przeciwko Republice Niemiec, informuje Spiegel.de.

Pozew do sądu administracyjnego we Frankfurcie jest skierowany przeciwko decyzji Niemiec, odnośnie zwrotu tzw. bonusu środowiskowego przez setki klientów Tesli. 

Zobacz więcej

Tesla S

Bloomberg

Federalny Urząd ds. Gospodarki i Kontroli Eksportu (Bafa) zadecydował, że 800 klientów Tesli, którzy przed 6 marca otrzymali tzw. „bonus środowiskowy” będzie musiało zwrócić pieniądze, a kolejnych 250 właścicieli tesli, którzy kupili swoje auta w Niemczech nie otrzyma dopłaty.

Tesla zapowiedziała, że pokryje koszt zwrotu bonusów.

Program dopłat miał na celu pobudzenie sprzedaży aut z napędem elektrycznym.

Na poparcie tej decyzji Bafa oświadczył, że zakup pojazdu z napędem elektrycznym jest kwalifikowalny "tylko wtedy, gdy dany model podstawowy był dostępny na rynku w momencie zawarcia umowy kupna lub dzierżawy po maksymalnej cenie netto 60 000 EUR". Jednak jesienią 2017 r. podstawowy model s nie mógł zostać dostarczony w Niemczech.

Pod koniec listopada model został zatem usunięty z listy kwalifikujących się pojazdów elektrycznych. Od 6 marca auto zostało ponownie dodane do listy.
Model s zakupiony przed 6 marca był "niekwalifikowalny", poinformował Bafa.

Koncern odpiera zarzuty twierdząc, że podstawowy model s był Niemczech cały czas dostępny i to poniżej wymaganego przez Bafa pułapu cenowego.

Rzeczniczka koncernu zarzuciła niemieckiemu rządowi, że celowo tak nisko określił górną granicę cenową, by jak najwięcej modeli produkcji Tesli nie mogło się do premii środowiskowej kwalifikować.

Według urzędu, w ostatnich miesiącach w rozmowach z Teslą próbuje on stworzyć "dobrowolne rozwiązanie w interesie klientów". Jak informuje Spiegel.de Tesla ma coraz więcej problemów z produkcją i dostawami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu