Tesla w Berlinie, szansa dla Polski

opublikowano: 13-11-2019, 22:00

Czwarta gigafabryka zostanie zbudowana w stolicy Niemiec. Polscy poddostawcy mają szansę się przebranżowić

Elon Musk, twórca i właściciel Tesli, ogłosił w końcu, gdzie powstanie druga w Europie i czwarta na świecie fabryka samochodów elektrycznych — pod Berlinem.

Gigafabryka Tesli w Shanghaju została wybudowana w 10 miesięcy i już w
październiku zaczęła testową produkcję. Docelowo będzie z niej wyjeżdżać ponad
3 tys. elektrycznych aut (Model 3) tygodniowo.
Wyświetl galerię [1/2]

STARSZA SIOSTRA:

Gigafabryka Tesli w Shanghaju została wybudowana w 10 miesięcy i już w październiku zaczęła testową produkcję. Docelowo będzie z niej wyjeżdżać ponad 3 tys. elektrycznych aut (Model 3) tygodniowo. Fot. Bloomberg

„Będziemy produkować baterie, układy napędowe i pojazdy, a zaczniemy od modelu Y” — napisał na twitterze we wtorek późnym wieczorem Elon Musk.

— Powszechnie wiadomo, że niemieccy inżynierowie są wyjątkowi, m.in. z tego powodu Gigafactory Europe powstanie w Niemczech. Stworzymy też w Berlinie centrum inżynieryjne i projektowe — powiedział biznesmen.

Na stronie firmy są już oferty pracy w Gigafactory Berlin.

Cios w serce

— Jestem właśnie na konferencji motoryzacyjnej w Monachium, na której są obecni m.in. przedstawiciele zarządów BMW i Daimlera. Niemcy są zaskoczeni decyzją Elona Muska, która jest postrzegana jako wbicie klina w serce niemieckiego przemysłu motoryzacyjnego — mówi Paweł Gos, prezes Exact Systems, firmy zajmującej się kontrolą jakości w fabrykach motoryzacyjnych.

Nie dziwi go wybór Berlina, który ma najwięcej samochodów elektrycznych ze wszystkich niemieckich miast. Będzie to pierwsza gigafabryka Tesli w Europie. Koncern ma też takie zakłady w USA w stanach Nevada i Nowy Jork, a właśnie ruszyła kolejna — w Szanghaju. Elon Musk opisuje gigafactory jako „maszynę, która buduje maszyny”: jest mocno zautomatyzowana i wytwarza pod jednym dachem baterie litowo-jonowe i samochody. Tesla chce rozpocząć produkcję w Niemczech do 2021 r.

Kierunek: Berlin

Paweł Gos uważa, że gigafabryka w Berlinie to świetna wiadomość dla Polski.

— Nowa fabryka oznacza nowe auta, a polscy dostawcy są blisko. Tesla też patrzy na koszty i marżę, więc będzie się zaopatrywać tam, gdzie będzie konkurencyjna cena. To szansa dla polskich poddostawców, żeby rozpocząć produkcję, a w przyszłości przestawić ją całkowicie na samochody elektryczne — mówi Paweł Gos.

Wtóruje mu Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

— Wybór Berlina na fabrykę Tesli to z naszej perspektywy krok w dobrym kierunku. Cieszy nas też powstanie tam centrum nowych rozwiązań inżynieryjnych i wzornictwa. Niemcy to dla nas naturalny partner biznesowy. Z pewnością na tej decyzji skorzystają nasi przedsiębiorcy i strefa, jako motor branży automotive, bo będzie to dla nas także nowa możliwość współpracy chociażby w dziedzinie budowy baterii i elektromobilności, którą też rozwijamy — twierdzi Janusz Michałek.

a0affcda-429f-11ea-b77f-2e728ce88125
Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Skorzystają także klienci.

— Fabryka w Holandii jest tylko montownią, do której przyjeżdżają gotowe komponenty z USA. Ma więc małą wydajność i długi okres realizacji. Teraz będzie łatwiej kupić nową teslę — mówi prezes Exact Systems.

Odjechała czy nie?

Tesla ogłosiła, że szuka miejsca pod gigafabrykę w 2016 r. i miała ogłosić, gdzie ona stanie w 2017 r. W ubiegłym roku Elon Musk powiedział, że Niemcy są najbardziej prawdopodobnym wyborem i dodał, że lokalizacjaw pobliżu niemiecko-francuskiej granicy jest najbardziej sensowna. Apetyt na wielką fabrykę mieli i Polacy.

— Niestety, z moich informacji wynika, że nikt się tym nie zainteresował — twierdzi były prezes jednej ze specjalnych stref ekonomicznych.

Paweł Gos uważa, że Tesla rozważała lokalizację raczej tylko w Europie Zachodniej, więc nie straciliśmy tej inwestycji. Wiele krajów walczyło o projekt. W Portugalii założono na Facebooku grupę, która szybko zdobyła 40 tys. użytkowników dyskutujących, jak zachęcić Teslę i znaleźć dla niej odpowiednią lokalizację.

Minister gospodarki Holandii ogłosił, że rząd będzie „aktywnie zaangażowany” w przekonanie firmy do wyboru kraju stojącego na uprzywilejowanej pozycji, bo w Tilburgu działa montownia firmy, a w Amsterdamie znajduje się europejska siedziba Tesli. Francuzi zaproponowali teren zamkniętej elektrowni jądrowej, rząd Hiszpanii też prowadził kampanię.

— Nie komentujemy inwestycji, które nie są realizowane w Polsce — bez względu na to, czy je obsługiwaliśmy, czy nie — ucina biuro prasowe Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

PAIH obsługuje 16 projektów z branży elektromobilności (więcej jest potencjalnych inwestycji z sektora usług biznesowych, motoryzacyjnych i badawczo-rozwojowych). Pod względem nakładów elektromobilność wiedzie prym, bo gdyby firmy zrealizowały wszystkie planowane obecnie projekty, zainwestowałyby ponad 4 mld EUR i zatrudniły 8,6 tys. osób (więcej w planach mają tylko spółki z branży motoryzacyjnej). Na początku roku „PB” informował, że została zarejestrowana Tesla Poland, spółka z o.o., w której 99 proc. udziałów ma Tesla International B.V. powstała w związku z planami otwarcia salonu sprzedaży w Warszawie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy