Tesla zbuduje fabrykę w Szanghaju

opublikowano: 23-10-2017, 06:53
aktualizacja: 23-10-2017, 06:55

Tesla dogadała się z władzami Szanghaju w sprawie budowy fabryki aut, dowiedział się nieoficjalnie The Wall Street Journal.

Tesla może być pierwszym zagranicznym producentem aut w Chinach, który nie będzie miał lokalnego partnera. Choć oznacza to, że spółka Elona Muska byłaby obłożona 25 proc. podatku importowego koszt produkcji elektrycznych aut i tak byłby znacząco niższy. Nieoficjalnie mówi się, że ostateczne decyzje mają zapaść do końca tego roku. Spekuluje się, że do ogłoszenia decyzji mogłoby dojść podczas wizyty prezydenta Donalda Trumpa w Chinach w listopadzie. W porozumieniu Tesli z władzami Szanghaju mogło pomóc to, że 5 proc. akcji spółki Elona Muska ma chiński Tencent Holdings.

Zobacz więcej

Tesla Model S w czasie ładowania

Bloomberg

We wrześniu pojawiły się doniesienia, że władze Chin rozważają umożliwienie zagranicznym producentom aut elektrycznych stworzenie całkowicie należących do nich fabryk w strefach wolnego handlu. To odejście od zasad obowiązujących od lat 90. ubiegłego wieku, według których zagraniczni producenci samochodów chcący mieć fabrykę w Chinach musieli stworzyć joint venture z lokalną spółką. Władzom Chin zależy jednak na realizacji ambitnych celów dotyczących sprzedaży aut elektrycznych na krajowym rynku, co pomogłoby ograniczyć skażenie środowiska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu