TF Silesia: proces sprzedaży WRJ potrwa ok. pół roku

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 21-11-2005, 16:34

Proces przygotowania do sprzedaży inwestorowi majątku Walcowni Rur Jedność (WRJ) w Siemianowicach Śląskich potrwa około pół roku od momentu ogłoszenia upadłości WRJ - ocenia prezes odpowiedzialnego za walcownię Towarzystwa Finansowego Silesia, Tadeusz Wenecki.

Proces przygotowania do sprzedaży inwestorowi majątku Walcowni Rur Jedność (WRJ) w Siemianowicach Śląskich potrwa około pół roku od momentu ogłoszenia upadłości WRJ - ocenia prezes odpowiedzialnego za walcownię Towarzystwa Finansowego Silesia, Tadeusz Wenecki.

    Prezes poinformował w poniedziałek PAP, że zgodnie z przyjętą ścieżką przekształceń, zarząd WRJ złożył w sądzie wniosek o upadłość likwidacyjną walcowni. Według Weneckiego, jest to jedyny wniosek upadłościowy. Wcześniej prasa pisała, że jeden z udziałowców WRJ zamierza wnioskować o upadłość naprawczą, z możliwością zawarcia układu z wierzycielami.

    Złożenie wniosku o upadłość likwidacyjną zadłużonej walcowni, na której dokończenie brakuje pieniędzy, to jeden z elementów porozumienia zawartego kilka tygodni temu przez TF Silesia, ING Bank Śląski (lider konsorcjum banków), Stalexport (poręczyciel kredytów) oraz spółkę Sinara Handels z grupy rosyjskiego producenta rur TMK, która za 37,5 mln euro ma kupić majątek WRJ od syndyka i dokończyć budowę walcowni.

    "Wniosek o upadłość likwidacyjną został złożony. Znając tryb postępowania naszych sądów, proces sprzedaży majątku może potrwać około pół roku. To czas, kiedy nastąpi wycena i przygotowanie majątku do sprzedaży przez syndyka" - powiedział Wenecki.

    Przypomniał, że inwestor kupi majątek WRJ za wskazaną cenę jedynie wówczas, jeżeli będzie on wolny od wszelkich obciążeń. Ustalono, że jedyną możliwością doprowadzenia zadłużonego majątku do takiego stanu, jest upadłość likwidacyjna. Inwestor zobowiązał się, że nie zmieni proponowanej ceny, choć potencjalnie mógłby kupić majątek od syndyka taniej.

    Sprzedaż majątku WRJ inwestorowi ma umożliwić dokończenie i uruchomienie inwestycji, która pochłonęła dotąd ponad 0,6 mld zł. Według wcześniejszych deklaracji inwestora, walcownia może rozpocząć produkcję około dwa lata po przejęciu przez Sinara Handel. Roczna produkcja ma być nie mniejsza niż 100 tys. ton rur rocznie. Grupa TMK to największy producent rur w Rosji i drugi na świecie.

    Budowę WRJ rozpoczęła w końcu lat 70. ubiegłego wieku upadła obecnie Huta Jedność. Z czasem prace wstrzymano, wznawiając je w połowie lat 90. Na zakończenie i uruchomienie gotowej już w ok. 95 proc. walcowni zabrakło jednak pieniędzy. Inwestycja pochłonęła ponad 0,6 mld zł, a banki odmówiły dalszych kredytów. Zobowiązania spółki przekraczają 0,5 mld zł, z czego większość wobec konsorcjum banków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane