TFI nadal sprzedają akcje

opublikowano: 13-03-2019, 22:00

Odwilż na rynku funduszy inwestycyjnych nie dotyczy produktów akcyjnych, dlatego fundusze zmuszone są do sprzedawania akcji.

W lutym TFI sprzedały akcje na warszawskiej giełdzie za 163 mln zł, wynika z szacunków Macieja Marcinowskiego, analityka Trigon DM.

— Wyraźne spowolnienie odpływów w styczniu było dobrym sygnałem zmiany trendu i luty zakończył się napływami netto na rynek funduszy inwestycyjnych. Niestety, nie dotyczyło to funduszy akcji polskich, które nawet pogłębiły skalę odpływów wobec ubiegłego miesiąca (-158 mln zł) — mówi Maciej Marcinowski.

Za pozytywny sygnał uważa jedynie pierwsze od trzynastu miesięcy dodatnie saldo sprzedaży w funduszach akcji małych i średnich spółek. Fundusze akcji zagranicznych są natomiast na plusie już drugi miesiąc z rzędu.

— Negatywny trend utrzymał się w funduszach absolutnej stopy zwrotu, zrównoważonych i stabilnego wzrostu — dodaje Maciej Marcinowski.

Według jego szacunków, największe odpływy netto zanotowało w lutym Skarbiec TFI (-192 mln zł), gdzie ostatnio doszło do zmian w zarządzie. 65 mln zł odpłynęło z Rockbridge TFI (to podmiot zależny od Altusa), a 99 mln zł z PKO TFI (największego gracza na rynku funduszy rynku kapitałowego). Wyraźnie na plusie było natomiast NN Investment Partners TFI, które przyciągnęło 181 mln zł świeżego kapitału — niemal wyłącznie do funduszy obligacji. 93 mln zł wyniosło saldo sprzedaży w TFI PZU (również w głównej mierze dotyczyło to funduszy obligacji), a 87 mln zł Pekao TFI.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu