TFI stawiają na neutralność

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 05-05-2015, 00:00

FUNDUSZE PKO wybierze się na wycieczkę inwestycyjną po Europie, a Noble Funds będzie szukał zysków na całym świecie.

Cel jest jednak ten sam — absolutna stopa zwrotu.

Noble Funds TFI, którego szefem jest Mariusz Staniszewski, chce selekcją dystansować rynek. Obiecuje zysk bez względu na koniunkturę, a receptą na sukces ma być neutralność rynkowa.
Zobacz więcej

W POSZUKIWANIU ALFY:

Noble Funds TFI, którego szefem jest Mariusz Staniszewski, chce selekcją dystansować rynek. Obiecuje zysk bez względu na koniunkturę, a receptą na sukces ma być neutralność rynkowa. Marek Wiśniewski

W czwartek rozpocznie się emisja certyfikatów Noble Fund Long Short. Nowy fundusz zastosuje strategię equity neutral, polegającą na wykorzystywaniu różnic w wycenie akcji. W portfelu znajdą się zarówno długie, jak i krótkie pozycje w spółkach z tego samego sektora. Ryzyko każdej pozycji ma być zabezpieczane, na przykład poprzez kontrakty terminowe. Cel? Fundusz ma być neutralny rynkowo. Portfelem pokieruje Maciej Hebda, który przez ponad 5 lat związany był z Espirito Santo Investment Bank. Zarządzający będzie operował globalnie m.in. w branżach energetycznej i surowcowej. Oczekiwana stopa zwrotu to 12-15 proc. rocznie.

— W portfelu znajdzie się około 30 spółek dobieranych w pary, przy zastosowaniu strategii long/short. Polega ona na jednoczesnym zajmowaniu pozycji długiej na spółkach, które są niedowartościowane, i pozycji krótkiej w spółkach, które są przewartościowane i będą się zachowywały słabiej niż część „długa” portfela — tłumaczy Mariusz Staniszewski, prezes Noble Funds TFI.

Zarządzający nie będzie zgadywał, w którą stronę zmierza rynek. Najważniejsza jest selekcja spółek, a fundusz powinien zarabiać nawet wtedy, gdy giełdy tracą.

— Dwa nasze największe i najpopularniejsze fundusze to fundusze akcyjne, gdzie alfę [różnica między wynikiem funduszu a portfelem modelowym, tzw. benchmarkiem — red.] osiągamy nie alokacją, lecz selekcją akcji. Teraz chcemy te umiejętności i ten model działania przełożyć na inny produkt, proponując klientom fundusz inwestujący w akcje, ale charakteryzujący się mniejszym ryzykiem rynkowym — dodaje Paweł Homiński, członek zarządu Noble Funds TFI.

Opłata za zarządzanie będzie się składała z dwóch części: stałej i zmiennej zależnej od wyników. Oferta skierowana jest do maksymalnie 149 inwestorów z grubym portfelem — minimalna kwota inwestycji to równowartość 40 tys. EUR. Na zamożnych klientów, głównie bankowości prywatnej, zapoluje także PKO TFI, które wprowadziło do oferty fundusz PKO Europa Wschód- Zachód FIZ. Będzie on sprzedawany w ofercie niepublicznej i skierowany do 149 inwestorów. Funduszem pokieruje Karol Chrystowski, który wcześniejszlifował umiejętności w Black Rock, a potem w Altus TFI. Nowy fundusz również zastosuje strategię long/short, wykorzystując przy tym kontrakty terminowe, fundusze typu ETF oraz inne instrumenty pochodne, ale okazji do zarobku poszuka wyłącznie w Europie. W portfelu znajdzie się miejsce zarówno na spółki z rynków wschodzących, takich jak Turcja, Węgry, Austria czy Polska, jak również walory notowane na rynkach rozwiniętych (Niemcy, Francja czy Hiszpania).

Strategię neutralności rynkowej jako pierwsze w 2012 r. zastosowało Skarbiec TFI, a w ślad za nim podążył też Agio Funds TFI. W ich przypadku kluczem do sukcesu również pozostaje selekcja. Zyski mają być pochodną inwestycji w niedowartościowane spółki przy jednoczesnym zajęciu krótkiej pozycji na wybrany indeks giełdowy lub akcje, co ma uniezależnić wyniki zarządzania od zmian koniunktury rynkowej. Nie zawsze jest to jednak recepta na wysokie zyski albo zyski w ogóle — w tym roku Agio Market Neutral stracił 0,1 proc., a fundusz ze stajni Skarbca zyskał 2,2 proc. W tym czasie WIG wzrósł o 10 proc.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu