TFI sypną nowościami

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 04-07-2014, 00:00

Perspektywa zysków z obligacji korporacyjnych i akcji zagranicznych to sposób krajowych powierników na zatrzymanie pieniędzy klientów.

W czerwcu funduszowe portfele Quercus TFI skurczyły się o 5 proc. To kolejny miesiąc tak dynamicznie topniejących aktywów ubiegłorocznego lidera rankingu popularności. Jeszcze w styczniu Quercus zarządzał aktywami o wartości 4,3 mld zł, teraz jest to 16 proc. mniej. Ewakuacja objęła głównie fundusze Selektywny i Agresywny. Rywale towarzystwa, kierowanego przez Sebastiana Buczka, nie mają jednak powodu do zacierania rąk: z ich funduszy pieniądze też raczej odpływają. W szczególności dotyczy to funduszy akcji polskich, które cierpią przez marazm na warszawskiej giełdzie. Przez pierwszych sześć miesięcy roku z funduszy akcji polskich klienci wycofali netto prawie 1 mld zł. TFI poszerzają więc paletę produktów o takie, które będą uszyte na miarę obecnych oczekiwań i potrzeb inwestorów.

Zmiana sympatii

Warren Buffett mawiał, że na rynkowe zmiany należy patrzeć jak na przyjaciela, a nie wroga.

Dużo łatwiej byłoby zatrzymać Quercusowi uciekającą gotówkę, gdyby miał na podorędziu alternatywę dla akcji. I choć Sebastian Buczek planuje poszerzyć paletę o nową strategię dłużną, to na razie z projektem się wstrzymuje. Rywale natomiast nie próżnują, a złoty środek znaleźli w obligacjach korporacyjnych, które na skali zysków i ryzyka plasują się między akcjami a obligacjami skarbowymi. Względne bezpieczeństwo i zarobek nieco wyższy niż na lokacie — to mieszanka, która w tym roku przyciągnęła do tej grupy funduszy ponad 1,9 mld zł. To pieniądze, obok których trudno przejść obojętnie, nic więc dziwnego, że jeszcze w lipcu na łowy wyruszy Pioneer, który zaoferuje fundusz globalny obligacji korporacyjnych, i to zarówno tych z ratingiem inwestycyjnym, jak i wysokodochodowych (high yield).

Union na przełomie października i listopada wprowadzi strategię high yield w formule master-feeder (100 proc. portfela będą zajmować jednostki funduszu z grupy Union), a Ipopema czeka na zgodę KNF na utworzenietzw. fund of funds, który zainwestuje w różne fundusze obligacji korporacyjnych, zarówno polskie, jak i zagraniczne. Investors TFI celuje w papiery przedsiębiorstw z krajów rozwiniętych. W połowie lipca wystartuje też ING Lokacyjny Plus, który poszuka zysków na rynku krótkich papierów skarbowych i korporacyjnych nie tylko polskich, ale też z regionu Europy Środkowej.

Wakacyjne kierunki

Stopy procentowe, nie tylko w Polsce, są na historycznie niskim poziomie. Wcale nie jest przesądzone, że następnym krokiem Rady Polityki Pieniężnej będzie ich podwyżka. Podobne wątpliwości są też co do kolejnej decyzji Europejskiego Banku Centralnego. Rezultat może być taki, że zmienność rynkowych stóp procentowych zwiększy się, na czym zarabiać chce np. Union Investment. Legg Mason poszuka natomiast wysokich różnic w realnych stopach procentowych.

Na funduszowych straganach pojawią się w tym roku również nowe strategie akcyjne. Union i Legg Mason zaproponują fundusz Azji i Pacyfiku, który ma korzystać z dobrej koniunktury na takich rynkach, jak Indonezja, Indie czy Tajlandia. Investors TFI skupi się na spółkach technologicznych, a Noble Funds po wakacjach powiększy ofertę o zamknięty fundusz akcyjny, stosujący strategię equity neutral, polegającą na wykorzystywaniu różnic w wycenie akcji. Agio Funds TFI wciąż natomiast inwestuje w wierzytelności. Ma już dwa funduszy zarabiających na odzyskiwaniu przeterminowanych długów bankowych, a teraz planuje utworzyć trzeci, który tym razem będzie odkupywał od banków portfele z pożyczkami i kredytami pracującymi, czyli takimi, które są regularnie spłacane.

— Banki będą sprzedawać pracujące długi, żeby uwolnić gotówkę i móc udzielać kolejnych kredytów. Taki fundusz będzie zarabiał na odsetkach od pożyczek. Prowadzimy już rozmowy z jednym z banków — mówi Adam Dakowicz, prezes AgioFunds TFI. Oprócz tego 7 lipca Agio rozpocznie zapisy na certyfikaty Metrum FIZ, który za pomocą systemów transakcyjnych ma wykorzystywać anomalie rynkowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu