TGE jak orkiestra symfoniczna

Towarowa Giełda Energii będzie multiinstrumentalna. Zaprosi do handlu węglem, biomasą oraz forwardami na zielone certyfikaty i gaz

Ireneusz Łazor, prezes Towarowej Giełdy Energii (TGE), dobiera instrumenty jak kompozytor. Przygotowane po kolei dołączają do firmowej orkiestry. Na TGE handluje się już intensywnie energią, a zaczyna — gazem.

TOWARAMI RYNEK STOI: Przyszłość rynków to towary. Ireneusz Łazor, prezes Towarowej Giełdy Energii, chętnie podpisuje się po tym zdaniem. I pracuje nad ugiełdowieniem cen węgla i biomasy. [FOT. WM]
TOWARAMI RYNEK STOI: Przyszłość rynków to towary. Ireneusz Łazor, prezes Towarowej Giełdy Energii, chętnie podpisuje się po tym zdaniem. I pracuje nad ugiełdowieniem cen węgla i biomasy. [FOT. WM]
None
None

— Pracujemy nad uruchomieniem cenowego indeksu dla węgla, a także nad stworzeniem platformy do handlu biomasą. Przygotowujemy się też do wprowadzenia kontraktów forward na zielone certyfikaty. W przyszłości chcielibyśmy, w ramach grupy GPW, współtworzyć rynek instrumentów pochodnych opartych np. na cenach energii elektrycznej — mówi Ireneusz Łazor.

Handel węglem i biomasą…

Na opracowanie indeksu węglowego daje sobie czas do końca roku, bo to trudny temat. Trzeba określić sposób standaryzacji tego paliwa, na co wpływ ma m.in. kaloryczność i rodzaj węgla. Z uruchomieniem handlu biomasą może pójść nieco sprawniej.

— Biomasa nie jest towarem giełdowym. Jesteśmy gotowi technicznie i organizacyjnie, by prowadzić wraz z partnerem odrębną platformę, na której odbywałbysię obrót tym surowcem — wyjaśnia Ireneusz Łazor. Realny termin wprowadzenia forwardów na zielone certyfikaty to wakacje. A na gaz?

— To przyszłość. Najpierw handel na rynku gazu musi stać się płynny, a do tego potrzebujemy m.in. obligo giełdowego [obowiązek sprzedaży określonego wolumenu gazu poprzez giełdę — red.], a także dopuszczenia do bezpośredniego handlu nie tylko domów maklerskich, jak obecnie, ale również spółek obrotu i dużych odbiorców. Takie regulacje pozwolą na podpisanie umów z tzw. animatorami rynku, którzy dbają o płynność. Chętni już są — podkreśla Ireneusz Łazor. To odległe plany, bo warszawska giełda gazu wprawdzie się rozkręca, ale stopniowo. W pierwszym kwartale tego roku, a jednocześnie pierwszym kwartale w historii rynku gazu (ruszył w grudniu), wolumen wszystkich transakcji wyniósł blisko 192 tys. MWh, z czego na rynku spot (RDNg) 59,5 tys. MWh, a na terminowym (RTTg) 132,5 tys. MWh.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Rynek się rozwinie. Liczę, że nawet gdyby nie było obligo, do końca roku dzienne obroty spot mogłyby osiągnąć wartość 3 tys. MWh — uważa Ireneusz Łazor.

…a energią z zagranicą

Obecna niska płynność rynku błękitnego paliwa nie przeszkadza TGE w planowaniu odległej przyszłości.

— W kolejnych latach, na pewno nie w 2013 r., postaramy się uruchomić instrumenty, które funkcjonują już na innych giełdach w regionie. Myślimy np. o aukcjach na przepustowość, a także o wymianie międzynarodowej — deklaruje Ireneusz Łazor. Bliżej jest na pewno do uruchomienia transgranicznego handlu energią. TGE pracuje nad południowym połączeniem market coupling, czyli systemem łączącym Polskę z giełdami Czech, Słowacji, Węgier i Rumunii. W ten sposób nowe rynki mogłyby zostać zintegrowane z funkcjonującym już mechanizmem łączącym TGE ze Skandynawią.

— Głównym problemem, który musimy rozwiązać, jest godzinna różnica w fixingach. Na południu odbywa się on o godz. 11, a na północy — o godz. 12. Ideałem byłoby porozumienie co do jednego europejskiego fixingu, o tej samej godzinie, ale to, niestety, nie jest przesądzone — wyjaśnia Ireneusz Łazor. Alternatywą jest umożliwienie uczestnikom wzięcia udziału w obu fixingach.

— Na pewno chcemy uniknąć podzielenia handlu na część północną i południową, ponieważ fixing o różnych godzinach może spowodować ograniczenie płynności naszego rynku — twierdzi Ireneusz Łazor.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane