Thiel: bitcoin bronią finansową Chin przeciwko Ameryce

opublikowano: 08-04-2021, 08:10

Amerykański inwestor Peter Thiel jest zwolennikiem kryptowalut, szczególnie bitcoina. Mimo to dostrzega możliwość wykorzystania go przez Chiny do podważenia statusu USA.

Podczas wirtualnego „okrągłego stołu”, zorganizowanego przez Fundację Richarda Nixona, Thiel wezwał rząd USA do rozważenia ściślejszej regulacji rynku kryptowalut.

- Zastanawiam się, czy w tym momencie bitcoin nie powinien być uznany za część chińskiej broni finansowej wobec USA. Zagraża pieniądzowi fiducjarnemu, a szczególnie dolarowi amerykańskiemu – powiedział Thiel. – Jeśli Chiny będą inwestować w bitcoina, być może z perspektywy geopolitycznej, USA powinny zacząć stawiać trudniejsze pytania dotyczące tego, jak to działa – dodał.

Peter Thiel, fot. Bloomberg
Peter Thiel, fot. Bloomberg

Znany z konserwatywnych poglądów inwestor, który zasiada w radzie dyrektorów Facebooka, ponownie skrytykował największe amerykańskie firmy technologiczne za działanie sprzeczne z interesem USA podczas współpracy z Chinami. Ujawnił, że dowiadywał się w dziale sztucznej inteligencji w Google, czy ich technologia jest wykorzystywana przez Pekin w prowincji Xinjiang gdzie dochodzi do prześladowań muzułmańskiej mniejszości. Powiedział, że odpowiedziano mu iż nikt tego nie wie, bo nikt o to nie pyta.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane