Thomas Cook ze śmieciowym ratingiem

opublikowano: 23-05-2019, 13:46

Akcje Thomas Cook Plc zanurkowały w czwartek o prawie 10 proc. po tym, jak rating brytyjskiej firmy turystycznej został obniżony do poziomu wskazującego, że jej niewypłacalność jest realną możliwością, informuje Bloomberg.

Kurs akcji spadł do 11 pensów w pierwszych godzinach handlu na londyńskiej giełdzie.  Wcześniej, zarówno S&P Global Ratings jak i Fitch Ratings obniżyły ocenę kredytową firmy do poziomu śmieciowego, powołując się m.in. na wysoki poziom zadłużenia firmy.

Zobacz więcej

Thomas Cook

Bloomberg

Zyski mogą nadal się pogarszać, a wskaźnik zadłużenia spółki może wzrosnąć do "niezrównoważonego" poziomu, jak podali analitycy S&P, przyznając rating CCC+.

Zgodzili się również z wątpliwościami analityków Citigroup Inc. co do tego, ile najstarsze na świecie biuro podróży może pozyskać pieniędzy sprzedając swoje linie lotnicze.

Niższa ocena kredytowa Thomasa Cook'a przyczynia się do problemów firmy, której akcje straciły 75 proc. wartości w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Firma zmaga się z trudnym otoczeniem biznesowym dla europejskiej branży turystycznej, w wyniku którego cierpią również jej konkurencie, w tym TUI AG. Linie lotnicze, które corocznie przewożą 20 milionów pasażerów, mają kluczowe znaczenie dla przetrwania firmy, ponieważ ogłoszona w zeszłym tygodniu pożyczka w wysokości 300 mln GBP jest uzależniona od jej sprzedaży.

Jednak zdaniem analityków S&P, linia może nie przyciągnąć tak wysokiej ceny, na jaką liczy kierownictwo. Analityk Citigroup James Ainley, który przewidział, że konieczna może być restrukturyzacja zadłużenia całej firmy, szacuje, że linia lotnicza jest warta około 400 mln GBP lub mniej po spłacie długu z tytułu leasingu samolotów.

Thomas Cook ma dług bankowy, jak również 1,15 mld EUR obligacji, które spadły o około 4 centy.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy