TK: Normy wspólnotowe nie mogą znosić norm konstytucji

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 11-05-2005, 10:52

Normy prawa wspólnotowego nie mogą nigdy znosić norm konstytucji RP, gdyby doszło do nieusuwalnejsprzeczności między tymi regulacjami - uważa Trybunał Konstytucyjny.

Normy prawa wspólnotowego nie mogą nigdy znosić norm konstytucji RP, gdyby doszło do nieusuwalnejsprzeczności między tymi regulacjami - uważa Trybunał Konstytucyjny.

    TK ogłosił w środę wyrok w sprawie skargi posłów prawicowych, którzy zakwestionowali zgodność Traktatu Akcesyjnego z polską konstytucją.

    W uzasadnieniu wyroku Trybunał podkreślił, że prawo polskie i prawo europejskie to dwa obowiązujące obok siebie autonomiczne, ale oparte o ten sam krąg wartości, porządki prawne. Nie wyklucza to jednak powstania kolizji między ich normami.

    Sprzeczność między normami konstytucji a prawem europejskim nie może być automatycznie usunięta według eksponowanej w orzecznictwie unijnym zasady nadrzędności prawa wspólnotowego nad prawem krajowym. Nie można też normą konstytucyjną automatycznie znieść regulacji wspólnotowej.

    Ustawodawca polski samodzielnie zdecyduje w jaki sposób usunąć taką sprzeczność - uważa TK.

    Trybunał podkreślił też, że Traktat Akcesyjny został zawarty między suwerennymi państwami, które nie tracą swej podmiotowości, a żaden z zaskarżonych przez wnioskodawców aktów normatywnych nie określa Unii Europejskiej organizacją ponadnarodową, jak twierdzili wnioskodawcy.

    Po odczytaniu uzasadnienia wyroku grupa przeciwników Unii Europejskiej odśpiewała na sali rozpraw "Rotę".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane