TK: Prawo celne sprzed wejścia do UE niezgodne z Konstytucją

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 31-01-2005, 18:21

Niektóre zapisy przepisów wprowadzające ustawę Prawo celne z marca 2004 r. są niezgodne z konstytucją, w związku ze zmianą prawa po wejściu Polski do UE i do unii celnej - orzekł w poniedziałek Trybunał Konstytucyjny.

Niektóre zapisy przepisów wprowadzające ustawę Prawo celne z marca 2004 r. są niezgodne z konstytucją, w związku ze zmianą prawa po wejściu Polski do UE i do unii celnej - orzekł w poniedziałek Trybunał Konstytucyjny.

Chodzi o zapis przepisów wprowadzających Prawo celne mówiący, że do czynów zabronionych, określonych w Kodeksie karnym skarbowym, popełnionych przed wejściem Polski do UE, stosuje się przepisy dotychczasowe.

Trybunał rozpatrzył pytanie Sądu Okręgowego w Toruniu, dotyczące zakupu samochodu przed przystąpieniem Polski do UE.

W 2003 r. Witold F. przywiózł z Niemiec do Polski samochód osobowy. Po przyjeździe do kraju usiłował samochód zbyć, naruszając w ten sposób warunki odprawy czasowej i narażając Skarb Państwa na uszczuplenie cła o ok. 10,8 tys. zł. To zostało zakwalifikowane jako przestępstwo skarbowe.

Tymczasem po 1 maja 2004 r. nie ma obowiązku zapłaty cła za towary przemieszczane w ramach Unii Europejskiej. Polskę obowiązują także międzynarodowe uregulowania w zakresie nakładania kar, m.in. Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych.

Trybunał uznał, że w związku z wejściem Polski do UE i do unii celnej, czyn zakwalifikowany wcześniej jako przestępstwo skarbowe zdepenalizował się, czyli nie jest już uważany za takie przestępstwo.

Trybunał powołał się na Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych, z którego wynika zasada, że jeśli po popełnieniu przestępstwa ustanowiona została przez ustawę kara łagodniejsza za takie przestępstwo, przestępca będzie miał prawo z tego skorzystać.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane