TK: Tabele wynagrodzeń są zgodne z konstytucją

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 21-11-2005, 17:36

Trybunał Konstytucyjny orzekł w poniedziałek, że ustalenie przez organizacje zarządzające prawami autorskimi tzw. tabel wynagrodzeń nie jest sprzeczne z konstytucyjną zasadą wolności gospodarczej.

Trybunał Konstytucyjny orzekł w poniedziałek, że ustalenie przez organizacje zarządzające prawami autorskimi tzw. tabel wynagrodzeń nie jest sprzeczne z konstytucyjną zasadą wolności gospodarczej.

W poniedziałek Trybunał Konstytucyjny rozpoznał pytanie prawne Sądu Okręgowego w Warszawie oraz Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dotyczące ustalania wynagrodzeń za korzystanie z utworów lub artystycznych wykonań. Wedle obowiązującej obecnie ustawy o prawie autorskim, ustalanie wynagrodzeń za korzystanie z utworów opiera się na tabelach minimalnych wynagrodzeń zatwierdzanych przez ministerstwo kultury.

Sądy zadające pytanie prawne zauważyły, że odgórne ustalenie cen w tabelach wynagrodzeń może ograniczać prowadzenie negocjacji pomiędzy stronami. Oznaczałoby to, że fragment ustawy odnoszący się do ustalania tabel jest niezgodny z konstytucyjną zasadą wolności gospodarczej.   

TK uznał jednak, że przepis dotyczący tabel "nie jest niezgodny z konstytucją", jak napisano w sentencji wyroku. Zdaniem sędziów TK, podczas zatwierdzania przez komisję ministerialną tabel wynagrodzeń nie dochodzi do "urzędowego zatwierdzania cen" ani też do "ustalania cen w obrocie gospodarczym", jak sugerowały zadającepytanie sądy.

Według TK, ustalanie cen za wykorzystanie danego utworu następuje za każdym razem w konkretnej umowie między organizacją posiadającą tabele a użytkownikiem. Cena minimalna, wynikająca z tabel, ogranicza swobodę umów w zakresie ceny, ale nie zamyka drogi do negocjacji. Przepis nie jest więc sprzeczny z konstytucją.

Orzeczenie TK jest ostateczne, a jego sentencja podlega ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane