Tłumy firm pukają do gdańskiego technoparku

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 07-04-2009, 00:00

Pojutrze umowa z marszałkiem, w maju — z PARP i już Pomorski Park Naukowo-Technologiczny może ruszać z budową za 200 mln zł.

Pojutrze umowa z marszałkiem, w maju — z PARP i już Pomorski Park Naukowo-Technologiczny może ruszać z budową za 200 mln zł.

Pomorski Park Naukowo-Technologiczny (PPNT) zarządzany przez Gdyńskie Centrum Innowacji jest jednym z czterech najlepszych w kraju — wynika z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Został on uznany za gwiazdę — bo ma wysoką pozycję w rankingu i duże perspektywy. Nawet bardzo duże.

— Planujemy rozbudowę parku wartości 170 mln zł netto, dzięki czemu w 2012 r. będzie on sześciokrotnie większy — mówi Edyta Depta z PPNT.

Dziś park to 10 tys. mkw. i 80 firm. Pieniądze za chwilę będą. W czwartek Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, i Jan Kozłowski, marszałek województwa pomorskiego, podpiszą umowę na dofinansowanie dla parku wysokości ponad 52 mln zł. To nie wszystko.

— 15 maja planowane jest podpisanie umowy na dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Łącznie z obu źródeł zdobędziemy 140 mln zł. Brakującą kwotę dołoży miasto — wyjaśnia Edyta Depta.

Przetarg latem

Po podpisaniu obu umów PPNT poszuka wykonawcy. Projekt i pozwolenia na budowę już są.

— W czerwcu powinniśmy ogłosić przetarg na budowę. Prace mogłyby rozpocząć się jeszcze w tym roku i zakończyć na przełomie 2011 i 2012 roku — mówi Edyta Depta.

W parku powstaną dwa nowe budynki: biurowo-laboratoryjny (40 tys. mkw.), w którym znajdą się laboratoria biotechnologiczne i elektroniczne, oraz drugi — siedziba Centrum Kreatywnej Przedsiębiorczości, Akademicka Przestrzeń Innowacji, Centrum Edukacyjno-Wdrożeniowe Zaawansowanych Technologii, Centrum Wzornictwa i Wystaw, Regionalny Ośrodek Informacji Patentowej oraz sale konferencyjne.

Tłumy pod drzwiami

Już ustawia się kolejka chętnych do wejścia do PPNT.

— Od półtora roku nie mamy wolnej powierzchni. Mamy za to listę kilkudziesięciu firm, które czekają na miejsce. Po rozbudowie spodziewamy się, że siedzibę w naszym parku będzie mieć 300 innowacyjnych firm — przewiduje Edyta Depta.

Park to nie tylko budynki, ale i usługi: doradcze, szkoleniowe, biznesowe, naukowe, transfer i komercjalizacja technologii. To także partnerzy, m.in. uczelnia i międzynarodowe organizacje parków technologicznych.

W parku, który działa od 2001 r., rozwinęło się już sporo firm z branż: biotechnologicznej (np. AA Biotechnology), ochrony środowiska, ICT (np. IVO Software, InteliWISE czy Telemobile Electronics), multimediów, wzornictwa przemysłowego i innych. To dziś małe i średnie firmy, głównie z kapitałem polskim.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu