Tłuste mleko przyspiesza starzenie

opublikowano: 26-01-2020, 22:00

Wysokoprocentowe mleko szkodzi zdrowiu — uważają naukowcy z mormońskiego uniwersytetu. O ich najnowszych badaniach, opublikowanych w piśmie „Oxidative Medicine and Cellular Longevity”, napisał portal „Market Watch”.

Wynika z nich, że komórki osób, które na co dzień piją tłustsze mleko, starzeją się szybciej niż tych, które wybierają jego chudszą wersję. W najnowszym badaniu porównano deklarowane spożycie mleka jedno- i dwuprocentowego ze stanem telomerów w DNA u wybranych osób. Telomery to markery biologiczne, które służą do diagnozy wieku biologicznego komórki. Znajdują się na końcach chromosomów i mają je chronić. Skracają się z wiekiem pod wpływem stresu oksydacyjnego, a także chorób chronicznych.

— Badanie świadczy o tym, że jest związek między natężeniem biologicznego procesu starzenia się komórek u dorosłych Amerykanów a piciem wysokotłuszczowego mleka — wyjaśnia Larry Tucker, profesor nauk o przyrodzie z Uniwersytetu Brighama Younga, który należy do kontrowersyjnej społeczności mormonów.

Mormońscy naukowcy wykorzystali dane udostępnione w 2014 r., a zebrane w latach 1999-2002 w ogólnonarodowym badaniu finansowanym przez rząd Stanów Zjednoczonych. Pobrano wówczas próbki DNA od ponad 5,8 tys. dorosłych osób, a także zebrano kompleksowe informacje m.in. o ich zdrowiu, diecie, trybie życia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane