TMS: Będzie ciekawiej na rynku walutowym

TMS
opublikowano: 24-06-2005, 17:17

Dla inwestorów działających na rynku złotego, rozpoczynający się tydzień powinien być zdecydowanie ciekawszy niż ubiegły.

Dla inwestorów działających na rynku złotego, rozpoczynający się tydzień powinien być zdecydowanie ciekawszy niż ubiegły.

Ostatnie dni przyniosły bowiem stosunkowo niewielkie zmiany notowań złotego, szczególnie względem dolara. Warto oczywiście odnotować, że EUR/PLN zaatakował poziom 4,00, jednak nie udało się go pokonać i kurs skonsolidował lekko powyżej 4,00. Z racji posiedzenia RPP oraz sejmowej debaty na temat odwołania ministra Gronickiego na rynek walutowy może powrócić większa zmienność kursów. Przedsiębiorcy mogą nie być zachwyceni takim rozwojem sytuacji, będzie ona natomiast okazją dla spekulantów.

Najbliższe dni przyniosą niecierpliwie oczekiwane posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Rynek obstawia obniżkę stóp rzędu 25 pkt. bazowych. Pierwszym argumentem za obniżką stóp były bardzo słabe dane o wzroście PKB w I kwartale tego roku. Szczególnie niepokojąco wyglądały informacje o inwestycjach w tym okresie. Również dane o produkcji przemysłowej nie wyglądają zachęcająco. W związku z tym wielu członków RPP wypowiadało się ostatnio w tonie zdecydowanie wskazującym na to, że będą głosowali za cięciami stóp już w najbliższym czasie. Obniżkę stóp zdecydowanie dyskontuje też rynek papierów skarbowych, gdzie rentowności obligacji 5 letnich zniżkowały do 4,8%. Naszym zadaniem cięcie stóp przyczyni się do krótkotrwałego osłabiania złotego. Można je będzie wykorzystać do zabezpieczenia wpływów walutowych na dłuższe terminy. Robiąc to jednak należy pamiętać o zbliżających się wyborach. Przy zabezpieczaniu eksportu należy naszym zdaniem pominąć terminy wrześniowe. No chyba, że (co bardzo mało prawdopodobne) RPP obniżyłaby stopy o 50 pkt.. Wtedy osłabienie złotego może być zdecydowanie większe i bardziej długotrwałe.

Drugim istotnym wydarzeniem może być dyskusja na temat odwołania ministra finansów Mirosława Gornickiego. Z jednej strony taka debata nie będzie czynnikiem sprzyjającym umacnianiu się PLN. Oceniamy jednak, że szanse na odwołanie ministra finansów są znikome, dlatego też na rynku walutowym debata sejmowa nie powinna wywierać wielkiego wrażenia.

Oczywiście istotne dla notowań PLN będą zamiany zachodzące na EUR/USD. Kluczowa dla tego rynku będzie decyzja FED w kwestii stóp procentowych. Inwestorzy nie mają raczej wątpliwości co do tego że FED podniesie stopy o 25 pkt. Ważne natomiast co powie w kwestii przyszłej polityki monetarnej.

Zalecenie

Poziom

Target

EUR/USD

Range

1,2000

1,2240

USD/PLN

Range

3,3100

3,3600

EUR/PLN

Kupuj

4,0050

4,0550

Rekomendacje zawarte w tabeli maja wyłącznie charakter informacyjny. TMS nie odpowiada za skutki decyzji, podjętych na ich podstawie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: TMS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu