TMS: Dynamiczne umocnienie dolara

DM TMS
08-08-2008, 10:49

Wczorajsza sesja przyniosła dalsze osłabienie złotego. Deprecjacja polskiej waluty widoczna jest szczególnie na  parze USD/PLN, której kurs wzrósł z poziomu wczorajszych dołków o ponad 6  groszy.

Dziś rano para ta testowała opór 2,1550. Dynamiczny spadek wartości złotego zapoczątkowany został po wystąpieniu J.C. Tricheta, po tym jak Europejski Bank Centralny pozostawił główną stopę procentową na poziomie 4,25%. Oficjalny komunikat Prezesa ECB odebrany został przez inwestorów jako „gołębi”, Trichet wskazał bowiem na zagrożenie spowolnieniem gospodarczym. Po jego słowach para EUR/USD gwałtownie zniżkowała, a dolar zyskiwał również wobec wszystkich głównych walut. Ruch ten kontynuowany jest również dzisiaj.

Osłabieniu złotego pomogła także nieco zaskakująca decyzja Narodowego Banku Czech, który obniżył główną stopę procentową o 25 pb, do poziomu 3,50%. W popołudniowym komunikacie tego banku poinformowano, że rozważano obniżkę o 50 pb oraz że dalsze łagodzenie polityki pieniężnej jest niewykluczone.

Wiadomość ta wpłynęła na osłabienie walut regionu, para EUR/CZK wzrosła ponad poziom 24,20, a EUR/HUF zwyżkowała do 236,70. Również rodzima waluta traci dziś na wartości, kurs EUR/PLN wzrósł do poziomu 3,2600. Od rana widać wzmożoną wyprzedaż złotego, bardzo możliwy jest wzrost kursu USD/PLN 2,1700 jeszcze w trakcie dzisiejszej sesji. Jeśli ruch spadkowy EUR/USD dalej będzie tak dynamiczny, to dalsze osłabienie złotego może być równie silne. Nieco inaczej wygląda sytuacja na parze EUR/PLN, która zachowuje się bardziej stabilnie. Opór zlokalizowany na poziomie 3,2900 powinien powstrzymać dalsze osłabienie polskiej waluty względem euro. Deprecjację złotego obserwujemy również na innych parach walutowych, kurs GBP/PLN gwałtownie odbił się od dna i obecnie testuje ważny opór na poziomie 4,1500. Para CHF/PLN pokonała natomiast istotny psychologiczny poziom 2,0000, co otwiera drogę do dalszego osłabienia złotego względem franka, co najmniej o 2-3 grosze. Losy polskiej waluty powinny rozstrzygnąć się w trakcie dzisiejszej oraz poniedziałkowej sesji, pokonanie wspomnianych wyżej poziomów oporu oznaczać będzie dalszą deprecjację złotego.

Od połowy wczorajszej sesji obserwujemy dynamiczne umocnienie dolara amerykańskiego. Kurs EUR/USD spadł z poziomu 1,5500 na 1,5140. Tym samym zostało pokonane dolne ograniczenie przedziału wahań 1,5300-1,6000, w którym kurs tej pary walutowej przebywał od kilku miesięcy.

Wartość euro wyrażana w dolarze spadła do najniższego od początku marca poziomu. Po pokonaniu bariery 1,5300 kolejnym celem dla EUR/USD stał się poziom 1,5000.  Impuls do tak silnego  spadku wspólnej waluty dało wystąpienie szefa Europejskiego Banku Centralnego. W komentarzu do decyzji o pozostawieniu stóp procentowych w strefie euro bez zmian, J.C. Trichet stwierdził, że gospodarka Eurolandu w III kw. będzie rozwijać się w dużo niższym tempie niż w pierwszych miesiącach tego roku. Prezes ECB powtórzył, że głównym celem polityki pieniężnej banku, któremu przewodzi, pozostaje utrzymanie inflacji w ryzach, jednak z jego ust nie padła zapowiedź podwyżki stóp procentowych w najbliższych miesiącach. Po wystąpieniu J.C. Tricheta oczekiwania inwestorów na tego typu interwencje, które mogłyby zostać dokonane  jeszcze w bieżącym roku, znacząco spadły, co dało impuls do silnej wyprzedaży wspólnej waluty. Euro znacznie straciło na wartości również względem jena japońskiego. Kurs EUR/JPY zszedł do najniższego od trzech tygodni poziomu 166,60.

W ślad za spadkami kursu EUR/USD, w dół podąża również para GBP/USD. Wartość funta wyrażana w dolarze zeszła do najniższego w tym roku poziomu 1,9260. Od dalszych spadków ograniczać ją będzie minimum z 2007 r., tj. bariera 1,9170 oraz psychologiczne wsparcie 1,9000. Zejście nawet do drugiego ze wspomnianych poziomów w najbliższych dniach jest jak najbardziej możliwe, zwłaszcza, że kurs EUR/GBP znalazł się w pobliżu istotnego wsparcia 0,7830, co może hamować dalszą deprecjację euro względem funta. Zniżka kursu EUR/GBP w ostatnich godzinach ograniczała siłę spadku pary GBP/USD.

Mikołaj Kusiakowski
Tomasz Regulski
Departament Doradztwa i Analiz
DM TMS Brokers S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DM TMS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / TMS: Dynamiczne umocnienie dolara