TMS: Koniec korekty złotego

TMS
opublikowano: 14-04-2008, 16:44

Z umocnienia dolara, do którego doszło po  spotkaniu grupy G7, na dzisiejszej sesji nie zostało już praktycznie nic. Luka otwarcia została szybko zamknięta, a poziom  1,58 nie okazał się być barierą dla dalszych wzrostów eurodolara.

Sesyjne maksimum zostało wyznaczone na poziomie 1,5885, a w doprowadzeniu do tego poziomu przyczyniła się nieoczekiwanie Wachovia. Ten czwarty co do wielkości amerykański bank zmienił datę publikacji kwartalnych wyników z piątku na dziś. Zgodnie ze spekulacjami okazały się one słabe i w pierwszym kwartale spółka osiągnęła stratę na poziomie 350 milionów dolarów. Umocniło to negatywny sentyment do amerykańskiej waluty i dopiero popołudniowe dane o sprzedaży detalicznej zdołały nieznacznie poprawić sytuację. Tu mieliśmy pozytywną niespodziankę i okazało się, że w marcu wzrosła ona o 0,2 proc, podczas gdy rynek nie oczekiwał zmian. Reakcja była jednak umiarkowana i nie doprowadziła do znacznego umocnienia dolara. Dane poprawiły jednak nastroje na rynku i osłabiły walutę japońską, para USD/JPY konsoliduje się od początku kwietnia w przedziale wahań 100-103. Pozytywnie zaskoczyła dziś również produkcja przemysłowa w Eurolandzie, przewyższając oczekiwania analityków. To, co pomogło dziś walucie brytyjskiej, nie ułatwi Bankowi Anglii podejmowania decyzji. Ceny producentów okazały się najwyższe od wielu lat i wsparły notowania funta. Dane te pogarszają jednak i tak już bardzo kiepski obraz gospodarczy Wielkiej Brytanii.

Korekta wzrostów złotego nie trwała zbyt długo i nasza waluta dziś uległa znacznemu umocnieniu. Ostatnie rekomendacje instytucji finansowych JP Morgan oraz Citigroup zalecające „przeważaj” dla polskich akcji mogą przyczyniać się do tego procesu. Para USD/PLN, w ślad za dynamicznie dziś tracącym dolarem, spadła poniżej poziomu 2,15. Spadki na parze EUR/PLN zostały zatrzymane tuż powyżej psychologicznej bariery na 3,40, i na razie wszystko wskazuje na to, że jutro poziom ten może zostać pokonany.

Dominika Barszcz
DM TMS Brokers

 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: TMS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy