TMS: To będzie ciekawy tydzień

TMS
opublikowano: 20-05-2005, 17:07

Nowy tydzień, pomimo że skrócony przez czwartkowe święto, zapowiada się na krajowym rynku walutowym dość ciekawie. Czeka nas bowiem posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, publikacja projekcji inflacji a w weekend głosowanie nad Konstytucją Europejską we Francji.

Nowy tydzień, pomimo że skrócony przez czwartkowe święto, zapowiada się na krajowym rynku walutowym dość ciekawie. Czeka nas bowiem posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, publikacja projekcji inflacji a w weekend głosowanie nad Konstytucją Europejską we Francji. Notowania złotego mogą więc podlegać dużym wahaniom, zwłaszcza że bardzo ciekawe wydarzenia mają miejsce na rynku międzynarodowym.

Naszym zdaniem na kończącym się w środę posiedzeniu, Rada Polityki Pieniężnej pozostawi stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Taka decyzja wielkiego wpływu na rynek mieć nie będzie. Trzeba jednak zauważyć, że ze strony członków RPP docierają do inwestorów zróżnicowne opinie w kwestii dalszego kształtowania się polityki monetarnej. W naszych przewidywaniach zakładamy, że Rada pozostawi stopy procentowe na niezmienionym poziomie nawet do wyborów parlamentarnych. Gdyby zdecydowała się jednak na jeszcze jedną, niewielką obniżkę przed tym terminem to byłby to negatywny sygnał dla złotego. Ważnym wydarzeniem będzie też prezentacja projekcji inflacji dokonywanej przez NBP. Dokument ten będzie bardzo istotny z punktu widzenia oczekiwań rynku, co do kolejnych ruchów na stopach.

Wydarzeniem, które może mieć negatywny wpływ nie tylko na euro, ale i na złotego złotego, będzie głosowanie nad Konstytucją Europejską we Francji. Odbędzie się ono 29 maja, ale nerwowość na rynku walutowym może się oczywiście pojawić w dniach poprzedzających to wydarzenie. Zwłaszcza, że sondaże wskazują, że większość mają przeciwnicy konstytucji. Wielu analityków postrzega odrzucenie tego dokumentu nie tylko jako czynnik osłabiający wspólną walutę europejską, ale również jako podstawę do osłabienia walut pretendujących do przyjęcia euro. Naszym zdaniem ewentualne osłabienie złotego związane z tym głosowaniem trzeba będzie wykorzystywać do sprzedaży walut ( a szczególnie euro) pod zabezpieczenie wpływów na dłuższe terminy (np. w perspektywie końca roku).

Warto też obserwować wydarzenia jakie rozgrywają się na rynku EUR/USD. Notowania tej pary pokonały pod koniec minionego tygodnia wsparcie na 1,2580, co otworzyło drogę do dalszego umacniania się dolara. Trzeba pamiętać, że spadki EUR/USD nie sprzyjają umacnianiu się krajowej waluty.

Zalecenie

Poziom

Target

EUR/USD

Sprzedaj

1,2600

1,2450

USD/PLN

Range

3,3600

3,2900

EUR/PLN

Sprzedaj

4,2100

4,1400

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: TMS

Polecane