TMS: Umocnienie dolara tylko chwilowe

TMS
14-07-2008, 16:51

Ogłoszony przez władze Stanów Zjednoczonych plan wsparcia przeżywających trudności pożyczkodawców hipotecznych umocnił dolara. W trakcie dzisiejszej sesji europejskiej kurs EUR/USD zniżkował z  poziomu 1,5900 w okolice 1,5840 – będącego dziennym minimum.

Amerykańską walutę wsparła także obserwowana rano zniżka cen ropy. Notowana na giełdzie w Londynie baryłka ropy Brent wyceniania dziś była nawet na 142,30 USD. Spadek cen „czarnego złota” był jednak ograniczony i wynikał w dużej mierze z realizacji zysków przez inwestorów. Rynek bowiem w dalszym ciągu niepokoi się o podaż surowca, co sprzyja wzrostom cen. Informacje o tym, że w Brazylii pracownicy Petrobas rozpoczęli planowany wcześniej strajk na polach naftowych w Campos, gdzie produkowane jest ponad 80% brazylijskiego surowca,  przełożyły się na wzrost cen ropy w okolice 145 USD za baryłkę. W dalszym ciągu nie ustają również obawy odnośnie napiętych stosunków między Iranem a Izraelem i możliwą interwencją zbrojną ze strony USA. Rosnące ceny ropy osłabiły amerykańską walutę. O godzinie 16:00 para EUR/USD notowana była na poziomie 1,5895.

Plan ratunkowy dla Fannie Mae i Freddie Mac tylko chwilowo pomógł dolarowi, bowiem nastroje wokół amerykańskiej waluty w dalszym ciągu są złe. Za udzieloną pomoc finalnie i tak zapłacą podatnicy, a Fed pożyczając pieniądze zagrożonym upadłością firmom zamyka sobie drogę do ewentualnych podwyżek kosztu pieniądza w obliczu rosnącej inflacji.

O wartości amerykańskiej waluty zadecydować może zaplanowane na jutro i środę wystąpienie szefa Fed Bena Bernanke przed dwoma izbami Kongresu z okresowym, półrocznym raportem o stanie gospodarki USA. Inwestorzy zastanawiają się, czy raport ten nie zaszkodzi jeszcze bardziej dolarowi. W tym tygodniu poznamy również wiele istotnych danych makroekonomicznych, które mogą wpłynąć na wycenę dolara. Będzie to inflacja, sprzedaż detaliczna oraz produkcja przemysłowa. Pomogą one ocenić bieżącą kondycję amerykańskiej gospodarki.

Na rynku krajowym obserwowaliśmy dziś stabilizację notowań. Para EUR/PLN oscylowała w okolicach poziomu 3,2550, a USD/PLN 2,0500. Dopiero po południowym wzroście kursu EUR/USD również złoty zyskał względem dolara. Kurs USD/PLN zniżkował w okolice poziomu 2,0440. Inwestorzy obecnie oczekują na jutrzejsze dane o inflacji, które pomogą im ocenić szanse na dalsze podwyżki stóp procentowych w Polsce.

Mikołaj Kusiakowski
Departament Doradztwa i Analiz
DM TMS Brokers S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: TMS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / TMS: Umocnienie dolara tylko chwilowe