TMS: Złoty odzyskuje siłę

opublikowano: 31-01-2007, 16:53

Środowa sesja na rynku złotego nie przyniosła większych zmian. Kurs EUR/PLN poruszał się w wąskim przedziale wahań 3,91 – 3,94.

Środowa sesja na rynku złotego nie przyniosła większych zmian. Kurs EUR/PLN poruszał się w wąskim przedziale wahań 3,91 – 3,94.

Z kolei za jednego dolara najwyżej płacono 3,0450 zł wobec najniższego poziomu w okolicy 3,01. Konsolidacja na rynku PLN to wynik oczekiwań inwestorów na wynik styczniowego posiedzenia RPP oraz decyzję amerykańskiego FED-u. Zgodnie z wcześniejszymi oczekiwaniami Rada nie zmieniła poziomu stóp procentowych. Główna stopa procentowa została utrzymana na poziomie 4,0%. Według ministerstwa finansów w I połowie br. stopy procentowe mogą jednak zostać podniesione z uwagi na ryzyko rosnącej inflacji, która powinna zbliżyć się do środka celu inflacyjnego. Jutro poznamy szczegóły dotyczące styczniowej projekcji inflacyjnej. Już kilka tygodni wcześniej H. Wasilewska-Trenkner zwracała uwagę na ryzyko obniżenia prognozy wzrostu ścieżki inflacyjnej w najnowszej styczniowej projekcji w stosunku do wcześniejszych prognoz. Według RPP w krótkim okresie czasu inflacja będzie zdecydowanie niższa od styczniowej projekcji inflacji. Ponadto Rada zapowiedziała konieczność realizacji strategii zmierzającej do szybkiego przyjęcia euro.

Na rynku eurodolara od otwarcia sesji europejskiej można było zaobserwować wyraźny wzrost wartości dolara amerykańskiego, któremu w aprecjacji nie przeszkodziły dobre dane z rynku pracy w strefie euro. Stopa bezrobocia w grudniu w strefie euro spadła do poziomu 7,5% z 7,6% w listopadzie. W godzinach popołudniowych naszego czasu poznaliśmy dane o PKB z USA za IV kwartał. Pierwszy odczyt tych danych pokazał wyraźne ożywienie w amerykańskiej gospodarce w ostatnim kwartale 2006 roku, kiedy to odnotowano wzrost na poziomie 3,5% w stosunku do 2,0% w III kwartale. Pomimo zaskakująco dobrych danych dolar nie zyskał na wartości oczekując na wieczorną decyzję FED w sprawie stóp procentowych. Oczekujemy, iż FED nie zmieni podczas dzisiejszego posiedzenia poziomu stóp procentowych w USA, a jednie wskaże kierunek dla polityki monetarnej. Do czasu zakończenia posiedzenia FED oczekujemy dalszej konsolidacji na rynku EUR/USD.

Jacek Malinowski

Departament Doradztwa i Analiz

DM TMS Brokers S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane