TNS OBOP: 33 proc. poparcia dla PO, 25 proc. dla PiS

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 25-05-2006, 16:34

Według TNS OBOP, 33 proc. respondentów deklarujących chęć udziału w wyborach, gdyby miały się one odbyć w maju, głosowałoby na Platformę Obywatelską. Kolejne miejsce - z poparciem 25 proc. - zajęłoby Prawo i Sprawiedliwość - wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP przekazanego w czwartek PAP.

Według TNS OBOP, 33 proc. respondentów deklarujących chęć udziału w wyborach, gdyby miały się one odbyć w maju, głosowałoby na Platformę Obywatelską. Kolejne miejsce - z poparciem 25 proc. - zajęłoby Prawo i Sprawiedliwość - wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP przekazanego w czwartek PAP.

Ośrodek wskazuje, że gdyby wybory odbyły się w tym miesiącu, na pewno zagłosowałoby 30 proc. Polaków, a 22 proc. raczej poszłoby na wybory. Na pewno nie głosowałoby 30 proc. pytanych, 14 proc. - raczej nie, a 4 proc. nie było pewnych czy poszliby do urn czy nie.

Zarówno Platforma, jak i PiS zanotowały spadek poparcia w porównaniu z sondażem sprzed miesiąca. W przypadku PO wynik ten pogorszył się o 3 pkt proc., w przypadku PiS - o 2 proc.

Trzeci rezultat wyborów uzyskałaby Samoobrona, na którą chce głosować 12 proc. Polaków (wzrost o 4 pkt proc.). Jak zauważa TNS OBOP, majowy sondaż jest pierwszym od jesiennych wyborów, w którym partia Andrzeja Leppera uzyskała wynik dwucyfrowy.

Na kolejnych miejscach znalazły się: SLD (7 proc. poparcia, spadek o 4 proc.) i LPR (5 proc., wzrost o 2 proc.).

Do Sejmu nie weszłyby m.in. SdPl (3 proc.) oraz PSL i Partia Demokratyczna (po 2 proc.).

Niezdecydowani jak głosować stanowili 7 proc. ogółu osób, które zapowiadały zamiar uczestniczenia w wyborach.

Sondaż przeprowadzono w dniach 11-15 maja na reprezentatywnej, losowej 946-osobowej ogólnopolskiej próbie dorosłych Polaków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane