TNS OBOP: 42 proc. źle ocenia koalicję rządową; 20 proc. - dobrze

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 24-05-2006, 14:27

42 proc. ankietowanych źle ocenia powstanie rządu koalicyjnego PiS-Samoobrona-LPR, a 20 proc. uważa tękoalicję za dobrą dla Polski - wynika z najnowszego sondażu badania opinii publicznej TNS OBOP. Według 26 proc. badanych, powstała koalicja jest ani dobra, ani zła.

42 proc. ankietowanych źle ocenia powstanie rządu koalicyjnego PiS-Samoobrona-LPR, a 20 proc. uważa tękoalicję za dobrą dla Polski - wynika z najnowszego sondażu badania opinii publicznej TNS OBOP. Według 26 proc. badanych, powstała koalicja jest ani dobra, ani zła.

    Jak informuje PAP, najgorzej koalicję oceniają osoby z wykształceniem wyższym. Dla 71 proc. z nich powstanie rządu PiS-Samoobrona-LPR było złą wiadomością. Większość z nich (62 proc.) uważa także, że koalicja ta przyniesie więcej sporów niż zgody wśród koalicjantów.

    Powstanie rządu koalicyjnego zostało lepiej przyjęte na wsi niż w mieście. Na wsi tyle samo badanych uznało koalicję za wiadomość dobrą, co złą. W miastach ocen pozytywnych było kilka razy mniej niż negatywnych.

    Z sondażu wynika, że pozytywnie zawarcie koalicji rządowej oceniają zwolennicy partii koalicyjnych (PiS - 43 proc.,Samoobrona - 59 proc., LPR - 42 proc.) Negatywnie koalicję oceniło 93 proc. zwolenników SLD  i 70 proc. sympatyków PO.

    12 proc. badanych uważa, że po powstaniu rządu koalicyjnego między PiS, Samoobroną i LPR będzie więcej zgody, a 55 proc., że więcej sporów; 24 proc. badanych sądzi, że będzie tak samo.

    1/4 badanych uważa, że po powstaniu rządu koalicyjnego zmiany polityczne w Polsce będą szybsze, a 27 proc., że będą wolniejsze niż przed powstaniem koalicji; 34 proc. sądzi, że będzie tak samo.

    Według badanych, z szefów partii tworzących koalicję o największym sukcesie może mówić Andrzej Lepper (uważa tak 46 proc. badanych). Zdaniem 18 proc. odniósł go Jarosław Kaczyński, a dla 6 proc. - Roman Giertych.

    Badanych pytano także o ocenę nowych ministrów rolnictwa i edukacji. Andrzej Lepper na stanowisku ministra rolnictwa jest oceniany podobnie jak jego poprzednik. 25 proc. badanych sądzi, że po objęciu przez niego resortu polskie rolnictwo będzie w lepszych, a 28 proc., że w gorszych rękach.

    Zdecydowanie gorzej jest oceniany natomiast nowy minister edukacji. 47 proc. badanych jest zdania, że po objęciu Ministerstwa Edukacji przez Romana Giertycha polska szkoła będzie w gorszych, a 10 proc., że w lepszych rękach.

    Sondaż przeprowadzono w dniach 11-15 maja na próbie reprezentatywnej 1005 mieszkańców Polski powyżej 15. roku życia.

WST, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane