TNS OBOP: 73 proc. Polaków zadowolonych z członkostwa w UE

opublikowano: 31-05-2007, 17:20

Niemal trzy czwarte Polaków - 73 proc. - wyraża zadowolenie z naszego członkostwa w Unii Europejskiej; odmiennego zdania jest 5  proc. badanych - wynika z sondażu TNS OBOP. Dla 17 proc. ankietowanych członkostwo Polski w UE nie jest ani czymś dobrym, ani złym

TNS OBOP podkreśla, że w ciągu trzech lat, od czasu przystąpienia Polski do Unii, odsetek osób zadowolonych z naszego członkostwa w unijnych strukturach wzrósł o 22 punkty procentowe. W maju 2004 roku wejście Polski do UE popierało 51 proc.

Im wyższe wykształcenie, tym lepiej badani oceniają obecność Polski w UE. Pozytywną opinię o członkostwie we wspólnocie wyraża 91 proc. Polaków z wykształceniem wyższym, 74 proc. - z wykształceniem średnim lub zasadniczym zawodowym, a tylko 63 proc. najsłabiej wykształconych Polaków.

Liczba zwolenników członkostwa w Unii zwiększa się także wraz z lepszą oceną własnej sytuacji materialnej. Spośród tych, którzy są z niej zadowoleni, 85 proc. popiera też przystąpienie Polski do UE, a w grupie osób uważających, że powodzi im się źle, odsetek ten wynosi 60 proc.

Ponadprzeciętnym poparciem dla przynależności Polski do UE wyróżniają się kierownicy i specjaliści (89 proc.), mieszkańcy największych miast (85 proc.), dwudziestolatkowie (81 proc.), uczniowie i studenci (80 proc.).

O tym, że przynależność Polski do UE jest czymś pozytywnym, przekonani są częściej od pozostałych badani deklarujący poglądy centrolewicowe (87 proc.) i lewicowe (78 proc.).

72 proc. Polaków uważa, że wejście do UE miało wpływ na sytuację naszego kraju. Dla większości - 64 proc. - wpływ ten okazał się korzystny; zmiany na gorsze zauważa 8 proc. badanych. 21 proc. ankietowanych ocenia, że przynależność do struktur unijnych nie miała wpływu na sytuację kraju. Brak zdania na ten temat deklaruje 7 proc. respondentów.

Również 72 proc. Polaków jest przekonanych, że wejście do Unii Europejskiej wpłynęło na pozycję Polski na arenie międzynarodowej. Dla 65 proc. zmiany wynikające z integracji miały pozytywne skutki dla międzynarodowego statusu naszego kraju. Negatywne konsekwencje pod tym względem dostrzega 7 proc. osób. 20 proc. sądzi, że przynależność do Unii nie miała wpływu na pozycję Polski w świecie.

67 proc. Polaków uważa, że wejście do UE nie przyniosło istotnych zmian w ich życiu. Przeciwnego zdania jest 31 proc.; co czwarty Polak (25 proc.) ocenia, że jego życie zmieniło się na lepsze w wyniku przystąpienia do Unii, 6 proc. badanych uważa, że doświadczyli zmian na gorsze.

Badanie przeprowadzono w dniach 10 - 14 maja na reprezentatywnej losowej próbie mieszkańców Polski powyżej 15ároku. Zrealizowano 1003 wywiady. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / TNS OBOP: 73 proc. Polaków zadowolonych z członkostwa w UE