TNS OBOP o stosunkach polsko-niemieckich

(Tadeusz Stasiuk)
23-11-2006, 16:49

33 proc. badanych przez TNS OBOP uważa, że obecny rząd w stosunkach z Niemcami dba o polskie interesy narodowe gorzej niż poprzednie rządy.

33 proc. badanych przez TNS OBOP uważa, że obecny rząd w stosunkach z Niemcami dba o polskie interesy narodowe gorzej niż poprzednie rządy. 14 proc. badanych uważa, że dba o nie lepiej, a 37 proc. - że tak samo.

Wraz z wykształceniem maleje liczba odpowiedzi "lepiej" i "tak samo", a rosnie liczba odpowiedzi "gorzej": wśród badanych z wykształceniem podstawowym jest ich 24 proc., zaś wśród badanych z wykształceniem wyższym - 44 proc.

Jak napisał w komentarzu TNS OBOP, zwolennicy PO i SLD są najbardziej krytyczni (więcej niż 50 proc. ocen "gorzej"), a zwolennicy PiS najczęściej chwalą politykę obecnego rząd w stosunkach z Niemcami.

O opinie o stosunkach Polska-Niemcy TNS OBOP spytał w badaniu zrealizowanym w dniach 3-6 listopada, kilka dni po wizycie premiera Jarosława Kaczyńskiego w Berlinie.

Zdaniem 59 proc. badanych, obecna polityka Niemiec wobec Polski powinna brać pod uwagę, że Polska była ofiarą wojny. Popularność tego poglądu spada z wiekiem: z 72 proc. w grupie osób w wieku 60 lat i więcej, do 44 proc. w grupie 15-19 lat. Zapewne jest to w głównej mierze naturalny efekt pokoleniowy - ocenia TNS OBOP. Najczęściej pogląd ten występuje wśród wyborczych sympatyków LPR (85 proc.) i PiS (77 proc.).

Zdaniem 31 proc. ankietowanych, kontekst wojenny w polityce Niemiec wobec Polski może już nie mieć znaczenia.

W odczuciu 43 proc. badanych własność na terenach Polski, które kiedyś należały do Niemiec, nie jest wystarczająco chroniona przed roszczeniami poszczególnych obywateli niemieckich. 31 proc badanych ocenia, że ochrona jest wystarczająca.

TNS OBOP zauważa, że poczucie bezpieczeństwa prawnego własności na dawnych Ziemiach Zachodnich najsłabsze jest w regionach najdalszych od tych obszarów - w regionie wschodnim i centralnym.

Zdaniem 68 proc. badanych, w związku ze stosunkami między Niemcami a Rosją, Polska ma powody do niepokoju, a zdaniem 22 proc. powodów tych nie ma. W badaniu nie sprecyzowano, o jakie powody do niepokoju chodzi.

Sondaż zrealizowano w dniach 3-6 listopada 2006 r. na ogólnopolskiej losowej reprezentatywnej próbie 1005 mieszkańców Polski powyżej 15. roku życia. (DI, PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / TNS OBOP o stosunkach polsko-niemieckich