TNS OBOP: PiS - 33 proc., PO - 29 proc.

(Tadeusz Stasiuk)
15-12-2006, 15:52

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się na początku grudnia, wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość z 33-proc. poparciem.

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się na początku grudnia, wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość z 33-proc. poparciem. Na drugim miejscu, z 29-proc. poparciem, znalazłaby się Platforma Obywatelska - wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP.

Partii Jarosława Kaczyńskiego udało się odrobić straty o 7 pkt. proc., w porównaniu z listopadowym sondażem. Z kolei poparcie dla PO spadło o 3 pkt. proc. W ten sposób PiS po raz pierwszy od marca br. wyprzedziło w sondażu TNS OBOP Platformę.

Do Sejmu wszedłby jeszcze Sojusz Lewicy Demokratycznej (6 proc.) oraz Samoobrona (5 proc.). Partia Andrzeja Leppera cieszy się takim samym poparciem jak w listopadzie, natomiast popularność SLD spadła o 1 pkt. proc. TNS OBOP w raporcie z badań zaznaczył, że zdecydowaną większość sondażu przeprowadzono przed ujawnieniem seksafery.

Z partii znajdujących się obecnie w parlamencie pięcioprocentowego progu wyborczego nie przekroczyłyby PSL (4 proc.). Ludowcy stracili, w porównaniu z ubiegłym miesiącem, 1 pkt. proc. Do Sejmu nie weszłaby także LPR (3 proc.), której poparcie spadło o 3 pkt. proc.

Wśród pozostałych ugrupowań, o które pytali ankieterzy TNS OBOP pojawiły się też: SdPl (3 proc.), KPEiR (2 proc.) oraz Partia Demokratyczna - demokraci.pl (1 proc.).

13 proc. osób, które wzięłyby udział w wyborach, nie było w stanie wskazać swojego faworyta wśród partii.

Zdecydowany zamiar wzięcia udziału w ewentualnych wyborach parlamentarnych w grudniu zadeklarowało 35 proc. Polaków. Na tej podstawie TNS OBOP szacuje, że frekwencja wyniosłaby około jednej trzeciej głosujących.

Sondaż przeprowadzono w dniach 1-4 grudnia 2006 roku na liczącej 956 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków. Wyniki preferencji dotyczą 545 osób, które zadeklarowały udział w ewentualnych wyborach.(DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / TNS OBOP: PiS - 33 proc., PO - 29 proc.