To będzie bardzo nerwowy tydzień

Mariusz Potaczała
14-10-2002, 00:00

Początek minionego tygodnia nie był szczęśliwy dla euro. Notowania wspólnej waluty znalazły się na poziomie 0,9760 USD. Przyczyną spadków była wyprzedaż na rynkach EUR/JPY i EUR/GPB. Druga połowa tygodnia była bardziej pomyślna dla wspólnej waluty. Kurs EUR/USD jaki i pozostałych crosów euro zwyżkował. EUR/USD notowano maksymalnie na poziomie 0,9930, natomiast EUR/JPY dzięki zakupom funduszy inwestycyjnych znalazł się na 38-miesięcznej górce osiągając poziom 122,67.

Ostatnie zachowanie kursu EUR/USD potwierdziło pogłoski rynkowe o opcji EUR/USD z podwójną barierą: z dołu na poziomie 0,9630, z góry — 0,9930. Mówi się, że duży inwestor azjatycki broni właśnie tych dwóch barier i jego działania powstrzymują aprecjację euro powyżej górnej bariery bądź spadek poniżej dolnej. Charakterystyczne dla rynku jest również to, że złe dane z USA nie są bodźcem do wyprzedaży dolara. Zazwyczaj na moment tylko notowania dolara spadają, później jednak dochodzi do odwrócenia trendu i dolar nie tylko odrabia straty, ale nawet wyraźnie zyskuje. Tak dzieje się m.in. w przypadku danych o nastrojach konsumenckich w USA. Opublikowany w piątek indeks University of Michigan spadł znacznie poniżej oczekiwań analityków.

Europejski Bank Centralny nie zaskoczył inwestorów i zgodnie z oczekiwaniami pozostawił stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. W przekonaniu prezesa ECB problemem gospodarki europejskiej nie jest poziom stóp procentowych, lecz globalna niepewność i powolne tempo reform strukturalnych.

Naszym zdaniem, kurs EUR/USD nadal pozostawać będzie w rangu. Wsparcie EUR/USD i poziom na kupno tworzy bariera 0,9800. Z kolei poziom EUR/USD 0,9960 będzie tworzył kolejny opór kursu. Powyżej tej bariery rekomendujemy krótkie pozycje w euro.

W kraju kurs USD/PLN pozostawał w okolicy poziomu 4,1650. Złoty przetestował na początku tygodnia silny poziom oporu 4,17. Dopiero ostatnie dni przyniosły umocnienie PLN. Kurs USD/PLN spadł w okolicę 4,11, który był najkorzystniejszym poziomem do zakupu walut w ostatnich pięciu dniach. Kurs EUR/PLN wahał się w ostatnim tygodniu w przedziale 4,06-4,10. Ostatni tydzień został zdominowany przez dyskusję wokół przystąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz do systemu ERM 2. Pozytywny raport Unii oraz jej otwartość na przyjęcie nowych członków dobrze wpłynęły na nastroje inwestorów na rynku pieniężnym.

Najbliższy tydzień na rynku krajowym będzie bardzo nerwowy ze względu na oczekiwania na referendum w Irlandii dotyczące przyjęcia traktatu nicejskiego. Referendum w tej sprawie odbędzie się 19 października. Odrzucenie przez Irlandczyków traktatu może oznaczać przesunięcie w czasie rozszerzenia UE. W związku z tym oczekujemy, że złoty będzie pod silną presją deprecjacji. Zasadniczym poziomem wsparcia pozostaje USD/PLN na poziomie 4,11. Poziomem oporu pozostaje obecnie poziom 4,1350, przebicie którego oznacza wzrosty do poziomu 4,17. Poziom ten należy wykorzystać do sprzedaży walut. Kurs EUR/PLN w okolicy 4,06 rekomendujemy do zakupu euro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / To będzie bardzo nerwowy tydzień