To był kwartał upadłych

opublikowano: 02-04-2013, 00:00

Podnoszące się z kolan Monnari, Sfinks i Delko, a także spekulacyjnie napompowany bankrut One2One to najlepsze inwestycje w I kwartale.

Przez pierwsze trzy miesiące 2013 r. najbardziej zyskały na wartości papiery spółek, które poprzednich lat na pewno nie mogły zaliczyć do udanych, ale odbiły pod koniec 2012 r. Odzieżowe Monnari, które na początku 2010 r. postawiono w stan upadłości układowej i jeszcze w 2011 r. miało 5 mln zł straty netto, rozgrzało inwestorów dobrymi wynikami — w ostatnim kwartale 2012 r. zanotowało 8 mln zł zysku i rozpoczęło ekspansję na rynkach zagranicznych.

Na prostą zaczął też wychodzić gastronomiczny Sfinks, dla którego 105 tys. zł zysku netto w ostatnim kwartale to pierwszy dodatni wynik od rozpoczęcia restrukturyzacji, zapoczątkowanej po głębokich stratach w latach 2008-09. Ostro w górę szły również papiery One2One, zajmującego się niegdyś mobilnym marketingiem, które przez cały ubiegły rok potaniały o prawie… 95 proc. — spółka w 2012 r. zmniejszyła przychody o 98 proc., do zaledwie 0,34 mln zł, notując jednocześnie 28,8 mln zł straty i dziś nie ma nawet prezesa.

Najbardziej jaskrawym odcieniem czerwieni świeciły w pierwszym kwartale notowania węgierskiego Estaru, który jeszcze w grudniu 2012 r. złożył wniosek o upadłość. Nieco mniejsze spadki — choć przy wyraźnie większych obrotach — notowali inni emitenci z problemami finansowymi.

Notowany również na Nasdaq producent m.in. Żubrówki — CEDC — tracił na wartości, bo wciąż nie dogadał się z obligatariuszami w sprawie redukcji zadłużenia. Identyczne w skali spadki kursu zanotowały też Polskie Jadło i Bomi, których zarządy w ostatnich miesiącach wywiesiły białą flagę, bo nie były w stanie przekonać wierzycieli, że upadłość układowa ma szansę realizacji — i musiały zmienić ją na likwidację.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy