To była bardziej werbalna interwencja?

DM BOŚ (BOSSA FX)
opublikowano: 10-12-2010, 19:01

W piątek wczesnym przedpołudniem na rynku pojawiły się informacje, jakoby Bank Gospodarstwa Krajowego sprzedał część euro pozostających w gestii resortu finansów. Kilka godzin wcześniej (dzisiaj rano) wiceminister Dominik Radziwiłł odrzucił sugestie, jakoby ministerstwo wymieniło w tym tygodniu dużą sumę euro bezpośrednio w NBP, o czym spekulowano od środy.

Teoretycznie, zatem pole do ewentualnych interwencji jest i można się spodziewać, że resort z tego skorzysta jeszcze w tym miesiącu. Odnośnie dzisiejszej sprzedaży, to kwota raczej nie była duża, gdyż reakcja rynku była ograniczona – złoty zyskał do 1,5 grosza. Tym samym bardziej traktowałbym to w ramach werbalnej interwencji. To jednak dość dobre działanie, które pomoże utrzymać EUR/PLN w stabilnych widełkach w kolejnych dniach. Po południu za euro płacono 4,0350 zł, a dolar był wart 3,06 zł. Powyżej 3,10 zł wzbiły się notowania franka, co ma związek ze spadkiem notowań EUR/CHF poniżej bariery 1,30.

Na rynkach międzynarodowych mieliśmy do czynienia z podwyżką rezerw obowiązkowych dla banków w Chinach o 50 p.b. – PBOC wykonał ruch wyprzedzający przed jutrzejszymi danymi? W każdym razie będą one dość ważne – wiecej o nich i ich wpływie na rynek piszę w subiektywnym kalendarzu. Poza tym napłynęły dość dobre dane makroekonomiczne z USA – deficyt handlowy obniżył się w październiku do 38,71 mld USD, a wskaźnik nastrojów konsumenckich Uniw. Michigan wzrósł na połowę grudnia do najwyższego poziomu od stycznia 2008 r (74,2 pkt.). To umocniło dolara, gdyż inwestorzy zaczynają wierzyć, że amerykańska gospodarka będzie się w przyszłym roku rozwijać znacznie szybciej, niż europejska. W efekcie po południu za euro płacono 1,3190 USD.

Wsparcie na 1,3180 znów jest zagrożone i kolejne godziny mogą przynieść dalszy zjazd w dół. Zwłaszcza, że Angela Merkel po spotkaniu z prezydentem Nicholasem Sarkozym nie dała jasnej odpowiedzi na pytanie, czy zgodzi się na zwiększenie deklarowanej kwoty w EFSF (Europejskim Finansowym Mechanizmie Stabilizacyjnym). Kwestia euro-obligacji została jednak definitywnie skreślona – sprzeciw Niemiec w tej kwestii poparła Francja. O utrzymującej się niepewności wokół strefy euro świadczy dalszy wzrost spreadów pomiędzy rentownościami obligacji krajów PIIGS, a niemieckimi.

EUR/USD: Złamanie 1,3180 jest dość prawdopodobne. W takiej sytuacji rynek będzie testował wczorajszy dołek na 1,3163. W kontekście możliwej reakcji na dane z Chin, scenariusz spadku nawet w okolice 1,3060 w pierwszych godzinach poniedziałkowego handlu nie jest wykluczony. O odwróceniu scenariusza spadkowego można by mówić dopiero w sytuacji zwyżki powyżej 1,3280-1,33. Na powyższym wykresie H4 widać też znaczenie linii poziomej na 1,32, którą naruszyliśmy.

Marek Rogalski – analityk DM BOŚ (BOSSA FX)

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DM BOŚ (BOSSA FX)

Polecane