To drukowany dokument jest podstawą biznesu

Andrzej Zelek
27-11-2000, 00:00

Andrzej Zelek: To drukowany dokument jest podstawą biznesu

Coraz częściej korzystamy z komputerów, laptopów, kieszonkowych urządzeń umożliwiających zdalną i szybką komunikację, aby uzyskiwać i tworzyć dane, które będą dostępne zawsze i wszędzie. W ten sposób stajemy się coraz bardziej uzależnieni od dostępu do informacji. Liczba dokumentów cyfrowych w firmach i wśród użytkowników indywidualnych zwiększa się. Mimo to producenci papieru twierdzą, że ich obroty wciąż rosną, a popyt na drukarki komputerowe również się nasila.

CO SIĘ zatem dzieje? To proste — Internet i rozwój komunikacji elektronicznej zwiększył prędkość, z jaką firmy i klienci komunikują się, powstają wciąż nowe rodzaje dokumentów i zmienia się podejście do druku. Nie tak dawno temu dokumenty były drukowane, a następnie rozprowadzane wśród odbiorców w formie papierowej. Ten mało wydajny i kosztowny model przekształcił się obecnie w proces „najpierw dystrybucja, potem druk“, w którym raporty i inne dokumenty są rozprowadzane za pośrednictwem Internetu lub poczty elektronicznej, a następnie odbiorcy drukują to, co jest im potrzebne.

TEN elektroniczny świat wymaga rozwiązań, które są w stanie ideom zawartym w dokumentach elektronicznych nadać postać fizyczną, tak aby informacje były bardziej użyteczne, niosły więcej treści i były łatwiej dostępne dla pracowników. Wydatki, jakie firmy ponoszą na drukowanie, wynoszą zwykle od jednego do trzech procent przychodów przedsiębiorstwa. Ale wiele firm nie wie, ile ma drukarek ani nawet tego, które urządzenia są mało używane, a które przeciążone. Wydają wskutek tego dużo pieniędzy, które mogłyby zostać lepiej spożytkowane.

UKIERUNKOWANA na klienta wizja technologii spowodowała, że producent podjął główny wysiłek rozwojowy w trzech kluczowych obszarach: wydajności drukarek, kompatybilności z siecią i zarządzania w sieci oraz łatwości użytkowania. Nastąpił gwałtowny rozwój technologii we wszystkich tych trzech obszarach zarówno na rynku dla firm, jak i dla klientów indywidualnych.

UŻYTKOWNICY wymagają od drukarek coraz większej szybkości i lepszej jakości druku. Szybsze drukowanie prowadzi do wydajniejszej pracy oraz eliminuje kłopotliwy ruch w sieci. W praktyce, w przypadku ważnych dla firmy dokumentów, zwiększona prędkość pozwala klientom na przyspieszenie terminu wejścia na rynek. Wyższa jakość druku pozwala tworzyć dokumenty, które są w stanie lepiej przekazywać idee, ważne tak dla zarządu firmy, jak i dla początkującego amatora domowej fotografii cyfrowej.

SIECI komputerowe zrewolucjonizowały również drukowanie, pozwalając wielu osobom na współużytkowanie tej samej drukarki lub nawet kilku drukarek. Nowy pomysł polega na umożliwieniu jednej osobie łatwego zarządzania całym zestawem drukarek, służących wielu użytkownikom. Ta pozornie prosta koncepcja przynosi pracownikom i informatykom liczne korzyści, takie jak rozpraszanie zadań drukowania w celu zwiększenia opłacalności oraz identyfikowanie problemów, zanim się one pojawią.

WE WSZYSTKICH przedsiębiorstwach duża liczba zgłoszeń do pomocy technicznej dotyczy drukowania. Użytkownicy nie mają czasu ani chęci do bieżącej, interwencyjnej obsługi drukarek. Wysyłają swój dokument do drukarki i chcieliby, aby czekał on na nich już gotowy, kiedy podejdą do niej. To samo dotyczy użytkowników indywidualnych. Obecnie do najszybciej rozwijających się segmentów rynku należy drukowanie w kolorze i domowy druk atramentowy. Na nich też skoncentrowały się wysiłki inżynierów opracowujących nowe technologie, wprowadzane sukcesywnie na rynek.

Andrzej Zelek jest dyrektorem generalnym PrintMark Polska, przedstawiciela firmy Lexmark

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Andrzej Zelek

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / To drukowany dokument jest podstawą biznesu