To idą Szwedzi

Kamil Zatoński
opublikowano: 25-10-2007, 00:00

Reinhold Polska już jest. Na zyski trzeba poczekać

Wczoraj zakończyły się zapisy na akcje Ronson Europe w transzy inwestorów indywidualnych. Od jutra placówki Beskidzkiego Domu Maklerskiego przyjmują zlecenia w ofercie publicznej innego dewelopera — Reinhold Polska. Także jutro poznamy ostateczną liczbę dostępnych akcji (maksymalnie 1,4 mln sztuk) i cenę emisyjną. Nie przekroczy 150 SEK (1 SEK — 0,40 zł), a więc niespełna 60 zł.

Obie wspomniane spółki — Ronson i Reinhold — sporo łączy od strony formalnej. Zarejestrowane są w Holandii, działają tylko na polskim rynku, mają krótką historię i niedużą skalę działalności. Różnic jest więcej. Ronson, z izraelskimi korzeniami, ma tę przewagę, że oddał do użytku pięć projektów i w poprzednich dwóch latach wykazał przychody. Założony przez Szwedów Reinhold pierwsze dwie inwestycje — apartamentowiec Villa Nova i komercyjno-mieszkaniowe Platinum Plaza (oba we Wrocławiu) — zakończy dopiero w drugim kwartale 2008 r. I właśnie wtedy trzeba się spodziewać pierwszych istotnych przychodów operacyjnych ze sprzedaży projektów.

W sumie w przyszłym roku zakończy siedem inwestycji, a prognozowany z nich zysk brutto to 12 mln EUR (44 mln zł), przy przychodach 291 mln zł (szacunki oferującego, Suprema Securities). Reinhold — w przeciwieństwie do zaangażowanego tylko w sektor mieszkaniowy Ronsona — ma zróżnicować obszar działalności, ale realizuje projekty o mniejszej jednostkowej wielkości i skróconym, trwającym 12-18 miesięcy okresie wykonania. Budowane i planowane projekty obejmują powierzchnię biurową, apartamenty, powierzchnię komercyjną, a także magazyny logistyczne. Spółka jest obecna w pięciu miastach: Warszawie, Katowicach, Gliwicach, Krakowie i Wrocławiu. Ma bardzo atrakcyjne lokalizacje w centrach miast (np. kamienicę Lipińskiego w Warszawie przy Al. Jerozolimskich) lub w miejscach dobrze skomunikowanych z centrum.

Zakładana struktura finansowania inwestycji nie odbiega znacząco od charakterystycznej dla większości innych deweloperów. 75 proc. nakładów pochodzi z kredytów bankowych, reszta to kapitały własne. Suma planowanych nakładów inwestycyjnych na 10 projektów to 100 mln EUR. Oprócz już posiadanych pieniędzy, spółka będzie dysponować 16 mln EUR wpływów z emisji.

W 2009 r. Reinhold chce zakończyć trzy obiekty o łącznej wartości 48 mln EUR (176 mln zł) i oczekiwanym zysku brutto 30,1 mln zł. Wyniki mogą być wyższe, bo spółka negocjuje nabycie kolejnych nieruchomości, rozważa także budowę drugiego budynku biurowego w Katowicach, na działce, na której stawiane jest Reinhold Center. Przychody z tych inwestycji mogłyby zasilić rezultaty 2009 r. Bez ich uwzględniania, Suprema Securities oczekuje, że Reinhold Polska wypracuje w 2008 r. 43,6 mln zł netto (cena do zysku 11,1), a w 2009 r. 33,4 mln zł (C/Z równy 14,6). Dla Ronsona (przy prognozach CA IB) te same wskaźniki to wynoszą 29 i 16,3.

Kamil

Zatoński

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / To idą Szwedzi