To już nie spowolnienie, lecz kryzys

KA
opublikowano: 01-07-2009, 00:00

Nie ma się co łudzić. Branża IT dostała w skórę. Polskie firmy ratują dobre wyniki ich zagranicznych spółek.

Nie ma się co łudzić. Branża IT dostała w skórę. Polskie firmy ratują dobre wyniki ich zagranicznych spółek.

W pierwszym kwartale 2009 r. zawiodło jednocześnie kilka dużych segmentów rynku IT. Zdaniem badań biura analitycznego Dis, spadek dotyczył sprzętu i dystrybucji, integracji systemowej, a także usług dla sektora publicznego. Spadek wartości rynku ogółem wyniósł 7,9 proc., co uprawnia do prognozowania zmniejszenia się go w całym roku 2009 r. o około 4,7 proc.

Według Dis, wyniki finansowe pierwszego kwartału dowodzą, że w branży IT pojawiło się nie tylko spowolnienie, ale po prostu kryzys. Dane z 11 firm telekomunikacyjnych i z ponad 130 firm branży teleinformatycznej wskazują na spadki, czasami kilkuprocentowe, a niekiedy dużo większe. O ile w telekomunikacji spadek sprzedaży jest nieduży (0,5 proc.), to mniejsza o 7,9 proc. sprzedaż IT wydaje się trudna do odrobienia w następnych kwartałach 2009 r.

W pierwszym kwartale największe spadki wykazała informatyka sektora publicznego — o 24,3 proc. Był on większy niż w 2008 r. (6,7 proc. licząc rok do roku). Zatem na przełomie lat 2008-09 sektor publiczny jeszcze nie nabrał sił i na początku 2009 r. nadal czekał na ożywienie.

Światełkiem w tunelu dla polskiego rynku IT wydają się rynki międzynarodowe. Analizowane w raporcie DiS 14 zagranicznych spółek-córek kontrolowanych przez krajowych udziałowców zanotowało w pierwszym kwartale 2009 r. wzrost wobec poprzedniego kwartału aż o 83,4 proc. Kilka firm mogło się pochwalić zarówno większymi obrotami, jak i przyzwoitym zyskiem.

Rekord wartości sprzedaży należy do czeskiej AT Computers, kontrolowanej przez wrocławską AB. Natomiast rekordowy wzrost kwartał do kwartału osiągnęła Asseco SouthEastern Europe, która podwoiła sprzedaż.

Niespotykanym wynikiem, nie tylko w swojej historii, wykazała się grupa Comarch. Dzięki przejęciu niemieckiego producenta oprogramowania SoftM o-siągnęła w pierwszym kwartale z działalności zagranicznej ponad połowę przychodów (w I kwartale 2008 r. — 22,5 proc.).

W ocenie specjalistów z DiS łączna wartość sprzedaży kilkunastu badanych zagranicznych spółek informatycznych kontrolowanych przez polskich udziałowców wzrosła w pierwszym kwartale 2009 r. o 84,3 proc. w stosunku do ostatniego kwartału 2008 r. — do 774,5 mln zł. Utrzymanie takiego tempa wzrostu, możliwie przy zachowaniu zyskowności, przy- niosłoby prawdopodobnie naszym firmom w całym 2009 r. aż 3 mld zł z dodatkowej sprzedaży.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy