To korekta, czy początek hossy na GPW?

Jacek Iskra
opublikowano: 08-02-2012, 10:10

MAGDALENA ZAJĄCZKOWSKA-EJSYMONT

zastępca dyrektora departamentu zarządzania portfelami akcyjnymi w PKO TFI

Początek roku okazał się bardzo dobry dla inwestujących w akcje. Drożały niedoceniane w 2011 r. spółki o dobrych fundamentach, których wyniki potwierdzają wysoką jakość biznesu i konsekwentną realizację strategii rozwoju. Wysokimi stopami zwrotu mogły pochwalić się nawet spółki najmocniej przecenione w ubiegłym roku, których wyniki finansowe są wciąż rozczarowujące.

Rozróżnienie tych kategorii spółek ma kluczowe znaczenie dla wyników inwestycyjnych w kolejnych miesiącach. Obecnie wciąż można znaleźć tanie spółki o dobrych fundamentach, należy jednak uważać na te, których wzrost podyktowany był jedynie sentymentem rynkowym. Rynek wciąż jest mocno rozchwiany, dlatego zalecamy dużą ostrożność, dopóki nie będziemy mogli potwierdzić trwałej poprawy perspektyw gospodarki światowej.

KONRAD SZUTENBACH

analityk Copernicus Capital TFI

Za wzrostowym scenariuszem na rynkach akcji przemawia poprawiająca się kondycja amerykańskiej gospodarki. Z punktu widzenia analizy fundamentalnej, amerykańskie akcje nie są przewartościowane. Indeks S&P 500 po przełamaniu technicznych oporów przy 1320 punktów otworzył drogę do ubiegłorocznego szczytu, czyli 1370 punktów. Kryzys zadłużeniowy w strefie euro został chwilowo uspokojony, o czym świadczą coraz niższe rentowności obligacji skarbowych oraz wzrost kursu EUR/USD. Wzrost apetytu na ryzyko wspiera zwyżkę cen ryzykownych aktywów, czyli rynków akcji. Luty może być kolejnym miesiącem wzrostu na warszawskiej giełdzie. Indeks WIG20 zbliża się do oporów znajdujących się w okolicy 2430-50. Ich przełamanie zapoczątkowałoby prawdopodobnie kolejną dynamiczną falę zwyżki. Mimo to obecnie trudno przewidywać, czy tak będzie. Najlepszą strategią będzie po prostu szybka reakcja na zmiany na rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Iskra

Polecane