To musisz wiedzieć dziś rano 11 IV 2017

Krzysztof Kolany, Bankier.pl
opublikowano: 11-04-2017, 08:24
aktualizacja: 11-04-2017, 08:26

Prezentujemy najważniejsze informacje dla inwestorów oraz przegląd wydarzeń dnia. Giełda, gospodarka, polityka i wiele więcej.

Tylko u nas

W Wielki Czwartek na Wall Street rozpocznie się kolejna rozgrywka z cyklu „sezon raportów kwartalnych”. Rynek jest nastawiony na najlepsze od ponad trzech lat wyniki amerykańskich spółek. Więcej w tekście zatytułowanym „Amerykański inwestor wierzy w dobry kwartał”.

Nowe prawo — i to już uchwalone, i to dopiero proponowane — ma zakończyć złotą erę nielegalnie działających w Polsce brokerów foreksowych. Więcej na łamach „Pulsu Biznesu” w artykule zatytułowanym „Łowcy foreksowych jeleni”.

Akcje notowanego na warszawskiej giełdzie producenta naczep z Wielunia miesiąc w miesiąc poprawiają historyczne maksima. Skąd więc hossa na Wieltonie? Więcej na Bankier.pl.

Ze spółek i o spółkach

Rafał Brzoska i AI Prime Bidco S.a r.l podnieśli cenę w wezwaniu na akcje InPostu z 9,5 zł do 11 zł za walor. Termin przyjmowania zapisów został przedłużony do 24 kwietnia. Więcej...

ARRINERA S.A  i Erne Ventures S.A. poinformowały o podpisaniu listu intencyjnego dotyczącego sprzedaży przez Erne Ventures całości lub części akcji spółki Arrinera S.A. Więcej...

T-Bull SA  zaprezentował dane o liczbie pobrań gier spółki. Więcej...

Mostostal Zabrze S.A. poinformował o podpisaniu aneksu do umowy z KGHM Polska Miedź S.A. Więcej...

Inter Cars SA w marcu odnotował 623,4 mln zł przychodów ze sprzedaży. Więcej...

Polcolorit SA przekazał raport roczny za 2016 r. Więcej...

PlayWay SA opublikował wyniki za 2016 rok. Więcej...

Oponeo.pl  SA przekazało dane o sprzedaży za marzec. Więcej...

Na rynkach

Polska: Na GPW już święta. Wzrosty na Polimeksie, spadki Handlowego

USA: Dow Jones wzrósł o niespełna dwa punkty

Kalendarium spółek

APLITT  NWZA ws. przywrócenia akcjom spółki formy dokumentu (zniesienie dematerializacji akcji) oraz wycofania ich z obrotu na GPW.

MEDICALG  Pierwszy dzień notowań bez dywidendy 3,25 zł na akcję.

PCCROKITA  Pierwszy dzień notowań bez dywidendy 7,56 zł na akcję.

LPP Publikacja skonsolidowanego oraz jednostkowego raportu za 2016 rok.

ARCHICOM Publikacja skonsolidowanego oraz jednostkowego raportu za 2016 rok.

Kalendarium makroekonomiczne

14:00 Polska: Inflacja CPI

Okres: marzec. Poprzednia wartość: 0,3% m/m oraz 2,2% r/r. Prognoza: -0,1% m/m oraz 2,0% r/r.

10:30 Wielka Brytania: Inflacja CPI r/r

Okres: marzec. Poprzednia wartość: 2,3%.

11:00 Niemcy: Indeks Instytutu ZEW

Okres: kwiecień. Poprzednia wartość: 12,8 pkt.

W Polsce i na świecie

Główny Urząd Statystyczny poinformuje dziś o cenach towarów i usług w marcu. Z wstępnego szacunku wynika, że inflacja w poprzednim miesiącu - w porównaniu z tym samym okresem sprzed roku - wyniosła 2 procent, podczas gdy w lutym 2,2 procent.

Rada Ministrów zajmie się dziś projektem zmian w ustawie o ochronie zwierząt i reformą kodeksu karnego w tym zakresie. Propozycję nowelizacji przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości. Jej celem ma być zapobieganie popełnianiu kolejnych przestępstw wobec zwierząt i poprawa ich ochrony.

Prezydent Włoch Sergio Mattarella spotka się w Moskwie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Włoskie media podkreślają, że trzydniowa wizyta zbiegła się ze wzrostem napięcia między Zachodem a Rosją na tle wojny domowej w Syrii.

Ministrowie spraw zagranicznych grupy G7 poparli ostatnie działania Stanów Zjednoczonych w Syrii. Konflikt w tym kraju był głównym tematem szczytu G7, który odbywa się we włoskim mieście Lucca. W spotkaniu bierze udział amerykański sekretarz stanu Rex Tillerson, który po zakończeniu szczytu udaje się do Moskwy. Nie dojdzie do spotkania Rexa Tillersona z Władimirem Putinem.

Sąd Rejonowy w Sztokholmie orzeknie, czy istnieją wystarczająco mocne dowody, by podtrzymać decyzję prokuratora o aresztowaniu Uzbeka, podejrzanego o piątkowy zamach. 39-letni Rachmat Akiłow został ujęty kilka godzin po zamachu, od wczoraj jest formalnie aresztowany.

Wznowione negocjacje w sprawie zjednoczenia Cypru. Zostały one przerwane w lutym. Będzie to kolejna próba zjednoczenia podzielonego od ponad 40 lat Cypru. Rozmowy w tej sprawie między Mustafą Akinci a prezydentem Cypru Nikosem Anastasiadisem trwały od maja 2015 roku. Cypr jest podzielony od czasu tureckiej inwazji na wyspę w 1974 roku. Turcy zajęli wówczas około 40 procent terytorium, gdzie utrzymują ponad 35 tysięcy żołnierzy.

Historia

938 lat temu biskup krakowski Stanisław ze Szczepanowa został poćwiartowany za zdradę stanu

242 lata temu Sejm Rozbiorowy zatwierdził I rozbiór Polski

74 lata temu niemiecka agencja Transocean podała pierwszą wiadomość o odkryciu masowych grobów ofiar zbrodni katyńskiej

23 lata temu miał miejsce „Czarny Poniedziałek” na warszawskiej giełdzie, kończący pierwszą hossę w historii GPW

14 lat temu prezydent USA George W Bush ogłosił upadek reżimu Saddama Husajna oraz „wyzwolenie Iraku”

12 lat temu premierzy Indii i Chin, Manmohan Singh i Wen Jiabao, podpisali porozumienie o strategicznym partnerstwie dla pokoju i dobrobytu

Informacje zebrał: Krzysztof Kolany

 

 

 

 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Kolany, Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu