To musisz wiedzieć przed sesją na GPW 15 X

Prezentujemy najważniejsze informacje dla inwestorów oraz przegląd wydarzeń dnia. Giełda, gospodarka, polityka i wiele więcej.

Wiadomości ze spółek

Grupa Lotos. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Bydgoszczy naliczył zaległy VAT Grupie Lotos w wysokości 48,4 mln zł (za rok 2010) i 112,5 mln zł (2011). Odsetki to 78 mln zł. Więcej…

Krezus. Rada nadzorcza odwołała z funkcji prezesa Damiana Pakulskiego. Na jego miejsce powołano Jacka Ptaszka.

PGS Software. Rada nadzorcza informatycznej spółki PGS Software, której akcje notowane są na NewConnect, zaakceptowała wniosek zarządu o wypłatę zaliczki na poczet dywidendy za 2015 r. Zaliczka ma wynieść 10 grosy na akcję. Dzień dywidendy to 4 listopada, a jej wypłaty - 20 listopada.

IF Capital. DAMF Invest, największy akcjonariusz Investment Friends Capital (50,06 proc. kapitału), chce podziału wartości nominalnej akcji giełdowej spółki. Split miałby zostać przeprowadzony w stosunku 1 do 4.

Produkty Klasztorne. Dystrybutor żywności z segmentu premium, szykuje nową strategię. Jak podano w komunikacie, uwzględni ona "nowe, atrakcyjne i innowacyjne możliwości inwestycyjne". Dotychczasowa działalność, która jest nierentowna (w I półroczu 2015 r. firma zanotowała 272 tys. zł straty netto), ma być traktowana jako wyodrębniona inwestycja (zorganizowana część) w ramach działalności spółki.

Uboat Line. Prokuratura apelacyjna w Warszawie wszczęła śledztwo ws. wyrządzenia szkody w wysokości około 11 mln zł w majątku Uboat Line. Śledztwo dotyczy działań zarządu spółki w okresie od stycznia 2014 r. do marca 2015 r.

Devoran. DM IDMSA objął w subskrypcji prywatnej 8,2 mln akcji spółki Devoran za kwotę 7,1 mln zł. Transakcję rozliczono w ramach potrącenia wierzytelności, które przysługiwały DM IDMSA. Devoran to wehikuł inwestycyjny, którego akcje notowane są na NewConnect.

Tauron. Energetyczna firma sięga po niestandardową emisję akcji niemych. Weźmie je skarb i w ten sposób pomoże kupić kopalnię Brzeszcze. Więcej w „Pulsie Biznesu”…

Orbis. Przychody grupy Orbis, według wstępnych danych, w III kwartale 2015 roku wyniosły 362,9 mln zł, czyli były o 7,5 proc. wyższe niż rok wcześniej - poinformował Orbis w komunikacie. Łącznie w pierwszych trzech kwartałach 2015 roku przychody grupy wzrosły o 9,5 proc. rdr do 954,5 mln zł. Więcej…

Wczoraj na rynkach

USA – Spadki na Wall Street

Polska – Sesja z giełdowym „debiutem” CBA w tle

Kalendarium spółek

Pegas - Pierwszy dzień notowań bez dywidendy 1,15 euro na akcję

Introl - Dzień ustalenia prawa do dywidendy 0,22 zł na akcję

Novita - Wypłata dywidendy 4,00 zł na akcję

Votum - Dzień ustalenia prawa do zaliczki na poczet dywidendy za rok obrotowy 2015 w wysokości 0,32 zł na akcję

Bogdanka - NWZA ws. zmian w statucie

Modecom - NWZA ws. zmian statutu

Summaling - NWZA ws. podwyższenia kapitału zakładowego poprzez emisję akcji zwykłych na okaziciela serii E, w drodze subskrypcji prywatnej, zmian w składzie RN, zmian w statucie

DROP - NWZA ws. wyrażenia zgody na nabywanie w celu umorzenia akcji własnych oraz utworzenia kapitału rezerwowego

Krezus - Publikacja rozszerzonego skonsolidowanego raportu za III kwartał 2015 roku.

Mennica Skarbowa - Wypłata dywidendy 0,10 zł na akcję.

Danks - Wypłata dywidendy 0,11 zł na akcję

IBM Zawieszenie obrotu akcjami spółki w związku ze zmianą ich wartości nominalne

Kalendarium makroekonomiczne

14:00  Polska: Inflacja rdr Okres: wrzesień. Poprzednia wartość: -0,4% mdm i -0,6% rdr. Prognoza: -0,2% mdm i -0,8% rdr.

14:00 Podaż pieniądza M3

Okres: wrzesień. Poprzednia wartość: 7,3% rdr. Prognoza: 7,7% rdr.

Świat

06:30 Produkcja przemysłowa (Japonia)

Okres: sierpień. Poprzednia wartość: -0,8% mdm i 0,0% rdr. Prognoza: -0,5% mdm i 0,2% rdr.

14:30 Indeks NY Empire State (USA)

Okres: październik. Poprzednia wartość: -14,67 pkt. Prognoza: -5 pkt.

14:30 Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych (USA)

Okres: tydzień. Poprzednia wartość: 263 tys.

14:30  Stany Zjednoczone: CPI m/m

Okres: wrzesień. Poprzednia wartość: -0,1% mdm i 0,2% rdr. Prognoza: -0,2% mdm i -0,2% rdr.

Polska i świat

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają w reakcji na mocny wzrost zapasów surowca - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na listopad na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 46,54 USD, po zniżce o 10 centów.

W Brukseli rozpocznie się szczyt Unii Europejskiej, na którym Polskę reprezentuje premier Ewa Kopacz (godz. 16). Będzie to czwarty unijny szczyt w tym roku poświęcony przede wszystkim problemom migracyjnym. Przywódcy państw UE mają dyskutować o działaniach w obliczu kryzysu związanego z napływem uchodźców. Szczyt ma pokazać, że Unia wdraża obiecane działania, aby kryzys złagodzić. Tematem obrad będą również relacje z Turcją i konflikt w Syrii, a także negocjacje z Wielką Brytanią w sprawie zapowiedzianego referendum o warunkach członkostwa tego kraju w UE, reforma unii gospodarczej i walutowej oraz przygotowania do konferencji klimatycznej COP21 w Paryżu. Według unijnych źródeł przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk chce, by szczyt zakończył się po jednym dniu. Początkowo planowano dwudniowe spotkanie przywódców.

Delegacje z ok. 30 państw afrykańskich oraz polscy przedsiębiorcy reprezentujący branże IT, inwestycyjną, rolno-spożywczą, przemysłową i budowlaną wezmą udział w rozpoczynającej się dziś w Łodzi (czwartek 15 października) trzeciej edycji kongresu poświęconego współpracy polsko-afrykańskiej.

Historia

198 lat temu w Solurze w Szwajcarii zmarł Tadeusz Kościuszko, generał, uczestnik wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych oraz wojny polsko-rosyjskiej z 1792 r.; Naczelnik Sił Zbrojnych Narodowych w powstaniu 1794 r.

74 lata temu generalny gubernator Hans Frank wydał rozporządzenie zabraniające Żydom pod groźbą kary śmierci opuszczania wyznaczonych dla nich dzielnic mieszkaniowych. 

56 lat temu w Monachium agent KGB zabił Stepana Banderę, lidera ukraińskiego ruchu nacjonalistycznego; Bandera był przywódcą Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, współodpowiedzialnym m.in. za zbrodnie dokonane przez Ukraińską Powstańczą Armię na polskiej ludności na Wołyniu i w Galicji Wschodniej w latach 1943-1944.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / To musisz wiedzieć przed sesją na GPW 15 X