To musisz wiedzieć przed sesją na GPW 5 XI

opublikowano: 05-11-2015, 08:25

Prezentujemy najważniejsze informacje dla inwestorów oraz przegląd wydarzeń dnia. Giełda, gospodarka, polityka i wiele więcej.

Podatki. W wyniku wprowadzenia podatku od transakcji finansowych budżet zyskałby 1,7 mld zł w pierwszym roku obowiązywania tego podatku - szacują jego autorzy. Dostępny na stronie internetowej PiS projekt zakłada, że zasadnicza stawka podatku od transakcji wynosiłaby 0,14 proc. Więcej...

Wiadomości ze spółek

Alior Bank. Bank odnotował 90,99 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w III kw. 2015 r. wobec 70,07 mln zł zysku rok wcześniej. To wynik zgodny z oczekiwaniami analityków. Więcej…

Getin Holding. Grupa odnotowała 46,49 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w III kw. 2015 r. wobec 106,04 mln zł zysku rok wcześniej.

Skarbiec Holding. Do 14,18 z 14,1 mld zł wzrosły łączne aktywa pod zarządzaniem Skarbiec TFI - wynika z danych na koniec października. Wartość aktywów w funduszach, skierowanych do szerokiego grona inwestorów, wzrosła z 3,26 do 3,28 mld zł. 

Ursus. Pol-Mot Holding sprzedał 2 listopada w transakcji pakietowej 4,9 mln akcji Ursusa. Udział podmiotu w akcjonariacie giełdowej spółki spadł z 36,43 do 24,53 proc.

Colian. W Polsce giełdowy producent nie ma już kogo przejmować. Co innego — za granicą. Tam przydałaby mu się marka premium. Więcej na pulsbiznesu.pl

PKM Duda. Spółka odnotował 0,24 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w III kw. 2015 r. wobec 2,94 mln zł zysku rok wcześniej. Więcej…

Netia. Spółka odnotowała 8,28 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w III kw. 2015 r. wobec 4,42 mln zł straty rok wcześniej. Więcej…

MCI Management. Firma odnotowała 2,8 mln zł jednostkowego zysku netto w III kw. 2015 r. wobec 26,36 mln zł zysku rok wcześniej. Więcej…

Bloober Team. TFI PZU ma ponad 5 proc. akcji spółki. Więcej…

 

Wyniki przed sesją opublikowały ponadto m.in.:

Benefit Systems – więcej…

Ronson Europe – więcej…

Alumetal – więcej…

Rynki

Polska – WIG zamknął dzień neutralnie

USA – Spadki na giełdach w USA

Na azjatyckich giełdach wahania. Nikkei 225 zyskał 1,00 proc., SCI w górę o 2,78 proc., Hang Seng zwyżkuje o 0,21 proc. KOSPI spada o 0,16 proc., a Sensex traci 0,29 proc.

 

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie są bez zmian. Metal wytracił wcześniejsze wzrosty notowań - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME jest wyceniana po 5.135,00 USD za tonę. Wcześniej metal drożał o 0,4 proc.

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku są blisko 46 USD za baryłkę, po najmocniejszym spadku w środę od 3 tygodni - podają maklerzy.

Kalendarium

Drewex – NWZA ws. zmian w radzie nadzorczej

Ambra - Wypłata dywidendy 0,50 zł na akcję

08:00 Zamówienia w przemyśle (Niemcy) Okres: wrzesień. Poprzednia wartość: -1,8% mdm. Prognoza: 1,1% mdm.

11:00  Strefa Euro: Sprzedaż detaliczna r/r Okres: wrzesień. Poprzednia wartość: 0,0% mdm i 2,3% rdr. Prognoza: 0,2% mdm.

11:45 Wystąpienie publiczne szefa EBC (Mario Draghi) Wystąpienie publiczne szefa EBC (Maroi Draghi)

13:00 Posiedzenie Banku Anglii Decyzja ws. stóp procentowych. Obecna wartość: 0,5%. Oczekiwania: 0,5%.

14:30 Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych (USA) Okres: tydzień. Poprzednia wartość: 260 tys.

14:30 Wydajność pracy (USA) Okres: III kw. Poprzednia wartość: 3,3%. Prognoza: 0,5%.

21:15 Wystąpienie publiczne szefa Banku Anglii Wystąpienie publiczne szefa Banku Anglii (Mark Carney).

Polska i świat

Eksperci, przedstawiciele agend rządowych i politycy zajmujący się polityką bezpieczeństwa i obronności z Europy, Stanów Zjednoczonych i Izraela wezmą udział w rozpoczynającym się dziś w Warszawie Warsaw Security Forum. Tematem dwudniowego spotkania będzie bezpieczeństwo w aspektach: wojskowym, ekonomicznym, energetycznym, teleinformatycznym i społecznym, także w kontekście konfliktu rosyjsko-ukraińskiego i napływu uchodźców do UE oraz relacje między Unią a NATO.

W Berlinie ponowne spotkanie liderów partii koalicji rządowej w sprawie uchodźców, z udziałem kanclerz Angeli Merkel, która jest też przewodniczącą CDU, szefa SPD Sigmara Gabriela oraz szefa bawarskiej CSU Horsta Seehofera (konferencja prasowa o godz. 19.30). W Grecji premier Aleksis Cipras z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem odwiedzą wyspę Lesbos, gdzie zatrzymuje się wielu migrantów zmierzających do Europy.

W Luksemburgu spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw UE oraz krajów azjatyckich. Ministrowie będą dyskutować m.in. na temat zmian klimatycznych, zarządzania kryzysowego oraz bezpieczeństwa.

Historia

185 lat temu Fryderyk Chopin wyjechał z Kalisza do Drezna, następnie udał się do Monachium i Paryża - do Polski nigdy już nie powrócił.

99 lat temu w Warszawie i w Lublinie generał-gubernatorzy ogłosili manifest cesarzy Austrii i Niemiec o utworzeniu Królestwa Polskiego, tzw. Akt 5 listopada.

78 lat temu w Warszawie zmarł Bolesław Leśmian, poeta, prozaik, eseista, krytyk literacki.

64 lata temu w Fabryce Samochodów Osobowych na Żeraniu rozpoczęto produkcję samochodu M-20 "Warszawa" na licencji "Pobiedy".

30 lat temu w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu prof. Zbigniew Religa przeprowadził pierwszą w Polsce udaną transplantację serca.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / To musisz wiedzieć przed sesją na GPW 5 XI