“To najgorsza decyzja banku centralnego w historii”

Rezygnacja z utrzymania minimalnego kursu franka szwajcarskiego wobec euro jest najgorszą decyzją banku centralnego, jaką widziałem w życiu, powiedział guru amerykańskich inwestorów Dennis Gartman.

- Myślę, że to naprawdę głupia decyzja, która spowoduje niesamowite straty na całym świecie dla wielkiej liczby ludzi – powiedział Gartman w CNBC.
 
Frank szwajcarski umacniał się nawet o prawie 30 proc. wobec euro po tym, jak bank centralny Szwajcarii nieoczekiwanie ogłosił, że nie będzie już bronił kursu 1,20 CHF za euro, co robił od 3 lat.

- Nie dali żadnego sygnału, że to może się zdarzyć. Wydawali olbrzymie kwoty pieniędzy, olbrzymie kwoty franków, które mogli tworzyć jako bank centralny „z powietrza”. Obiecywali, że będą tak nadal robić – powiedział Gartman.

Jego zdaniem, bank centralny Szwajcarii straci miliardy dolarów z powodu swojej decyzji. Do tego, trudno mu będzie bronić się w sytuacji, kiedy wielkie straty poniosły spółki na szwajcarskiej giełdzie, a także obywatele tego kraju.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / “To najgorsza decyzja banku centralnego w historii”