To nie media usunęły klauzulę

POLEMIKA
opublikowano: 22-06-2015, 00:00

Z projektu nowelizacji Ordynacji podatkowej został wykreślony rozdział o przeciwdziałaniu unikania opodatkowania.

W poprzedniej wersji projektu zmiany Ordynacji podatkowej w rozdziale tym znalazły się propozycje Ministerstwa Finansów w zakresie przepisów dotyczących klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. Usunięcie wspomnianego rozdziału było zabiegiem niewątpliwie koniecznym, ponieważ brzmienie zaproponowanych przepisów wzbudziło ogromne wątpliwości Rządowego Centrum Legislacji, Rady Legislacyjnej przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz pozostałych ministerstw, a także organizacji przedsiębiorców i pracodawców.

Nie jest wobec tego zgodna z prawdą cytowana wypowiedź wiceminister finansów — Izabeli Leszczyny w dzienniku ,,Puls Biznesu” z 19 czerwca 2015 r. pt. ,,Fiskus nie odpuścił sobie klauzuli”, że do usunięcia z projektu ustawy klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania przyczyniły się media, przedstawiając zaproponowane przez Ministerstwo Finansów przepisy w złym świetle. Oczywiste jest, że jeżeli tak wiele podmiotów, w tym organów państwowych, przedstawia swoje zastrzeżenia w ramach Konsultacji Międzyresortowych i Społecznych, a eksperci podatkowi te zastrzeżenia potwierdzają, to jedynym rozsądnym wyjściem jest rezygnacja z wprowadzenia regulacji w budzącym zastrzeżenia kształcie. Jest to naturalne działanie i dowód na to, że Konsultacje przebiegają w sposób prawidłowy.

Przypomnijmy, że klauzula taka już funkcjonowała w naszym systemie prawnym i została z niego usunięta w 2004 r., kiedy to Trybunał Konstytucyjny orzekł jej niezgodność z Konstytucją RP. Ministerstwo Finansów ustrzegło się więc przed popełnieniem kolejny raz tego samego błędu. Trybunał określił wytyczne, zgodnie z którymi powinien postępować projektodawca, tworząc projekt klauzuli generalnej przeciwko unikaniu opodatkowania. Jeśli chodzi o obecny projekt, to Rada Legislacyjna uznała, że przepisy rozdziału o przeciwdziałaniu unikaniu opodatkowania nie spełniają tych wytycznych w wystarczającym stopniu.

Wprowadzanie lub niewprowadzenie klauzuli ogólnej przeciwko unikaniu opodatkowania nie zależy od ilości negatywnych ocen w mediach. Cel wprowadzenia klauzuli jest powszechnie zrozumiany i akceptowany przez przedsiębiorców, którym również zależy na ograniczeniu działania nieuczciwej konkurencji. Powodem usunięcia rozdziału o przeciwdziałaniu opodatkowania jest jednak niedostateczne spełnienie wymaganych kryteriów. Nie należy w polskim systemie prawnym wprowadzać zmian, które nie znajdują uzasadnienia w zaleceniach ani organów unijnych, ani tym bardziej Trybunału Konstytucyjnego RP. Przepisy wprowadzające klauzulę generalną wymagają poprawy i dogłębnej analizy — zgodnej z duchem wytycznych Unii Europejskiej i polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Usunięcie rozdziału o przeciwdziałaniu unikania opodatkowania z obecnego projektu tej nowelizacji było w zaistniałej sytuacji po prostu jedynym słusznym rozwiązaniem. © Ⓟ

MARIUSZ KORZEB, doradca podatkowy, Pracodawcy RP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: POLEMIKA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu