To pierwszy tegoroczny debiut miasta na Catalyst

PAP, DI
opublikowano: 18-02-2020, 17:56

Gmina Olsztyn wprowadziła na rynek Catalyst obligacje o wartości 48 mln zł. W ten sposób sfinansuje przebudowę dróg.

Gmina Olsztyn wprowadziła na rynek Catalyst obligacje wartości 48 mln złotych. Pozyskane w ten sposób pieniądze zostały przeznaczone na sfinansowanie samorządowych inwestycji, np. przebudowę śródmiejskich traktów - podał we wtorek urząd miasta w Olsztynie.

Jak podano w komunikacie, w obecności przedstawicieli Giełdy Papierów Wartościowych oraz władz stolicy Warmii i Mazur, gmina Olsztyn we wtorek zadebiutowała na rynku Catalyst.

"Pieniądze uzyskane w wyniku emisji obligacji komunalnych przeznaczone są na realizację zaplanowanych inwestycji. Wśród nich budowa dowiązań miejskiego układu dróg do obwodnicy Olsztyna, przebudowy śródmiejskich traktów, powstanie traktu pieszo - rowerowego Łynostrady albo rewitalizacja i rozbudowa Warsztatów Terapii Zajęciowej przy ul. Bałtyckiej" - wskazano w komunikacie urzędu.

Władze Olsztyna przekonują, że obligacje są często instrumentem bardziej korzystnym pod względem finansowym od kredytu, a na pewno bardziej nowoczesnym i elastycznym. Poza tym - oceniają - wprowadzenie obligacji komunalnych na rynek Catalyst niesie ze sobą aspekt marketingowy. "Upublicznienie informacji o emisji i emitencie pozwala pokazać samorząd na rynku kapitałowym. Emitent buduje swoją wiarygodność, jako jednostka aktywna, działająca nowocześnie, korzystająca z innowacyjnych instrumentów finansowych" - wyjaśnił samorząd.

"Jesteśmy dynamicznie rozwijającym się miastem. Nasza aktywność przejawia się m.in. realizacją szeregu inwestycji ważnych z punktu widzenia mieszkańców i przez nich oczekiwanych. Jednocześnie pozyskujemy mnóstwo pieniędzy z zewnętrznych źródeł, a aby po nie sięgnąć, musimy mieć wkład własny. Stąd uznaliśmy, że emisja obligacji będzie najlepszym i najbardziej opłacalnym sposobem zdobycia kapitału. Jest jednocześnie o wiele lepiej postrzegane przez mieszkańców, niż zaciągnięcie zwykłego kredytu" - wyjaśnił prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

Obligacje zostały wyemitowane w ubiegłym roku. Zostały objęte przez bank PKO Bank Polski SA, jednak po wprowadzeniu do obrotu może kupić je każdy.

Jak wskazuje magistrat, na rynek Catalyst Olsztyn wprowadził łącznie siedem serii obligacji. "Największą i niezaprzeczalną korzyścią wejścia z obligacjami na GPW jest wynegocjowanie niższej marży, która będzie wynosić w granicach 1,10-1,12 proc. Organizatorem emisji jest PKO BP SA. Zadeklarowany wykup pierwszej z nich to listopad 2024 roku, natomiast ostatniej – listopad 2035 roku"- podał urząd miasta.

To pierwszy debiut na rynku w 2020 roku. Olsztyn nie jest jednak pierwszym ani jedynym samorządem, które w ten sposób pozyskuje finansowanie działalności. Wśród nich są m.in. Warszawa, Kraków, albo województwo opolskie. Z Warmii i Mazur obligacje na rynek Catalyst wprowadziły Elbląg i Ełk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane