To warto wiedzieć przed sesją na GPW 22 lutego

Michał Żuławinski, bankier.pl
22-02-2016, 07:29

Najważniejsze informacje dla inwestorów oraz przegląd wydarzeń dnia. Giełda, gospodarka, polityka i nie tylko.

Ważne

Niewielu optymistów wśród inwestorów. Polacy niezmiennie kochają nieruchomości, ale dostrzegają dziś także potencjał… akcji — wynika z badania przeprowadzonego przez ARC wśród inwestorów indywidualnych. Więcej na pb.pl

Wiadomości ze spółek

Grupa Azoty - Rada nadzorcza na piątkowym posiedzeniu powołała Mariusza Bobera na nowego prezesa Grupy Azoty. Ze stanowisk odwołani zostali: dotychczasowy prezes oraz trzech wiceprezesów firmy. Więcej… Sylwetka nowego prezesa na pb.pl.

Seco/Warwick - Wyniki Seco/Warwick za czwarty kwartał będą obciążone dwoma odpisami, których łączna wartość wyniesie 15,7 mln zł. Więcej…

Bank BPH - Dwa z pięciu związków zawodowych działających w Banku BPH weszły w spór z pracodawcą - podał bank w komunikacie. Spór jest konsekwencją żądań dotyczących warunków zwolnień grupowych oraz przekazywania oddziałów banku do franczyzobiorców. Więcej…

Asseco SEE - Choć obecny portfel zamówień Asseco SEE jest wyższy rdr, to spółka oczekuje podobnych wyników jak w 2015 r. Więcej…

Macrologic - Akcjonariusze Macrologic 23 marca zdecydują o skupie do 94,4 tys. akcji własnych, na który spółka chce przeznaczyć cały ubiegłoroczny zysk, czyli 6,7 mln zł. Więcej…

Kęty - Odtworzenie parku maszynowego, budowa i sprowadzenie urządzenia do zakładu produkcji folii w Oświęcimiu oraz potencjalne przejęcia składać się będą na wydatki inwestycyjne Grupy Kęty w tym roku. Więcej…

PGNiG - Do Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęło odwołanie od wyboru Deloitte Polska ze strony jednej z firm uczestniczących w przetargu na przeprowadzenie badania sprawozdań finansowych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych Emitenta za lata obrotowe 2016, 2017 oraz 2018.

Kalendarium spółek

ERGIS - NWZA ws. wyrażenia zgody na zakup akcji własnych w celu ich umorzenia oraz określenia zasad nabywania akcji własnych.

CORMAY - Wprowadzenie do obrotu na GPW 2.500.000 akcji serii F oraz 60.189 akcji serii H.

INTROL - Publikacja skonsolidowanego raportu za IV kwartał 2015 roku.

ELZAB - Publikacja rozszerzonego skonsolidowanego raportu za IV kwartał 2015 roku.

MABION – spółka na spotkaniu z inwestorami omówi plany na 2016 rok.

Kalendarium makroekonomiczne

09:30 PMI dla sektora usług (Niemcy)
Okres: luty. Poprzednia wartość: 55,0 pkt. Prognoza: 54,7 pkt.

09:30 PMI dla przemysłu (Niemcy)
Okres: luty. Poprzednia wartość: 52,3 pkt. Prognoza: 52,0 pkt.

10:00  Strefa Euro: PMI Manufacturing
Okres: luty. Poprzednia wartość: 52,3 pkt. Prognoza: 52,0 pkt.

10:00  Strefa Euro: PMI Services
Okres: luty. Poprzednia wartość: 53,6 pkt. Prognoza: 53,4 pkt.

10:00  Polska: Stopa bezrobocia
Okres: styczeń. Poprzednia wartość: 9,8%. Prognoza: 10,3%.

15:45 PMI dla przemysłu (USA)
Okres: luty. Poprzednia wartość: 52,4 pkt.

Na rynkach

Polska: WIG pod kreską. Mocne spadki LPP i mBanku

USA: Spokojny dzień na Wall Street z przewagą nieznacznych spadków

Polska i świat

Wchodzą w życie zmiany dotyczące umów na czas określony. Nowe przepisy ograniczają możliwość zawierania takich kontraktów poprzez wprowadzenie limitów w ich stosowaniu. Pracodawca będzie mógł np. zawrzeć trzy takie umowy z jednym pracownikiem na maksymalnie 33 miesiące.

Po raz piętnasty w całej Polsce adwokaci, prokuratorzy i radcowie prawni będą informować, edukować, a także pomagać tym, którzy o taką pomoc poproszą. Rozpoczyna się (22.02) Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw.

Ministrowie spraw zagranicznych Niemiec i Francji apelują do władz Ukrainy o kontynuowanie reform. Frank-Walter Steinmeier i Jean-Marc Ayrault piszą o tym we wspólnym artykule w niemieckim dzienniku "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Steinmeier i Ayrault złożą dziś wspólną wizytę w Kijowie.

W Barcelonie rozpoczyna się dziś Światowy Kongres Technologii Mobilnych. To największa na świecie impreza prezentująca nowe telefony komórkowe, aplikacje i systemy operacyjne dla smartfonów i innych urządzeń telekomunikacyjnych. W kongresie weźmie udział 2100 firm, w tym trzynaście z Polski.

IPN udostępni dziś (22.02) w południe teczki tajnego współpracownika ps. Bolek, dotyczące Lecha Wałęsy. Dokumenty liczą ponad 750 stron, a wgląd do nich będą mieli dziennikarze i naukowcy, po wypełnieniu stosownego wniosku.

Historia

1879 – W Utica w Stanach Zjednoczonych rozpoczął działalność pierwszy sklep Franka Winfielda Woolwortha, w którym wszystko kosztowało pięć centów.

1938 – W Kuwejcie odkryto złoża ropy naftowej.

1997 – Sklonowano owcę Dolly.

2014 – Rada Najwyższa Ukrainy przegłosowała uchwałę stwierdzającą, że Wiktor Janukowycz przestał wykonywać obowiązki prezydenta.

2014 – Matteo Renzi został premierem Włoch

1962 – Uruchomiono rurociąg „Przyjaźń” łączący Syberię i Europę Środkową.

Dni i święta

Dzień Ofiar Przestępstw

Dzień Myśli Braterskiej

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławinski, bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / To warto wiedzieć przed sesją na GPW 22 lutego