Tokio: Nikkei spadł we wtorek aż o 4,1 proc.

(Marek Druś)
opublikowano: 13-06-2006, 09:21
Obserwuj w MójPB:

Giełda w Tokio zakończyła wtorkową sesję bardzo dużym spadkiem. Nikkei tracił na zamknięciu aż 4,1 proc. Wartość indeksu spadła tak mocno w punktach ostatni raz na pierwszej sesji po zamachu terrorystycznym z 11 września 2001 roku. Topix kończył sesję 3,5 proc. spadkiem.

Giełda w Tokio zakończyła wtorkową sesję bardzo dużym spadkiem. Nikkei tracił na zamknięciu aż 4,1 proc. Wartość indeksu spadła tak mocno w punktach ostatni raz na pierwszej sesji po zamachu terrorystycznym z 11 września 2001 roku. Topix kończył sesję 3,5 proc. spadkiem.

Do przeceny w Tokio przyczyniły się informacje z USA. Na Wall Street doszło w poniedziałek do znacznej przeceny po tym, gdy już siódmy w ciągu dwóch tygodni członek kierownictwa Fed stwierdził, że inflacja jest zbyt wysoka. Każda z sugestii przekonuje inwestorów, że trwająca już dwa lata seria podwyżek stóp procentowych nie zakończy się szybko.

Inwestorzy pozbywali się akcji największych eksporterów. Rosną obawy, że schłodzenie gospodarki USA przez Fed może spowodować spadek popytu wewnętrznego. W dół poszły kursy m.in. Canona i Honda Motor. Akcje spółek surowcowych taniały wraz ze spadkiem cen metali na światowych giełdach. Przecena spotkała m.in. Inpex Holdings i Sumitomo Metal Mining.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane