Tomasz Lis wraca do telewizji publicznej

PAP
opublikowano: 03-01-2008, 19:25

Tomasz Lis wraca do TVP. Od 25 lutego dziennikarz będzie miał autorski program w Dwójce. W czwartek sfinalizowano rozmowy na ten temat - poinformowała PAP w komunikacie rzeczniczka TVP Aneta Wrona.

Autorski program w TVP będzie też miał były prezes TVP Bronisław Wildstein. "Program będzie realizowany przy współpracy z IPN; będą to debaty zakorzenione w najnowszej historii Polski" - powiedziała rzeczniczka TVP. Dodała, że program ma ruszyć w okolicach lutego i być produkowany przez krakowski ośrodek telewizji. Będzie emitowany w Jedynce.

Natomiast program Lisa będzie łączył cechy magazynu publicystycznego z pełnym rozmachu widowiskiem telewizyjnym, utrzymanym na najwyższym poziomie merytorycznym i realizacyjno- technicznym. Gośćmi dziennikarza będą politycy oraz popularne osoby życia publicznego.

Program ma być współprodukowany przez TVP i firmę producencką Tomasza Lisa. Emisja planowana jest na antenie TVP2 w paśmie wieczornym.

"Program Tomasza Lisa w TVP2 oznacza, że zagości u nas publicystyka na najwyższym poziomie, która wzbogaci debatę publiczną" - uważa dyrektor Dwójki Wojciech Pawlak.

Tomasz Lis, który powraca do telewizji publicznej po 10 latach, mówi - jak czytamy w komunikacie TVP - że programowi i sobie stawia dwa cele: wysoką oglądalność i wysokie udziały w rynku. "Po drugie chcę, by pod względem poziomu i dziennikarskich standardów program był porównywalny z najlepszymi programami publicystycznymi w najlepszych europejskich telewizjach publicznych" - dodał.

Do września ubiegłego roku Lis prowadził swój program w Polsacie, gdzie był też członkiem zarządu i szefem "Wydarzeń". We wrześniu kierownictwo Polsatu ogłosiło decyzję o odsunięciu Lisa od kierowania "Wydarzeniami", w efekcie Lis zrezygnował z członkostwa w zarządzie i dalszego prowadzenia programu "Co z tą Polską?".

Decyzje o odsunięciu Lisa stacja argumentowała potrzebą "racjonalizacji kosztów" i łączeniem "Wydarzeń" z kanałem TV Biznes. Media spekulowały jednak, że prawdziwym powodem odsunięcia Lisa mogły być powody polityczne, ponieważ jako publicysta jest on krytykiem PiS. Z drugiej strony pojawiały się opinie, że powodem odsunięcia Lisa mógł być jego "trudny charakter" i konflikty w zespole "Wydarzeń".

Sam Lis mówił po odejściu z Polsatu, że szefostwo stacji od pewnego czasu podlegało "brutalnym atakom".

Odsunięcie Lisa głośno krytykowało m.in. Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczpospolitej Polskiej, według którego było ono wymuszone na władzach Polsatu przez "rządzących". Z kolei rada Etyki Mediów zaapelowała do zarządu TV Polsat, Tomasza Lisa oraz kompetentnych władz o "jednoznaczne oświadczenia informujące opinię publiczną o przyczynach i okolicznościach zaistniałej sytuacji".

Lis rozpoczynał karierę dziennikarską w TVP. Był tam m.in. głównym prowadzącym "Wiadomości", a także korespondentem w USA. Po odejściu z TVP Lis był jednym z twórców "Faktów" TVN, które prowadził do lutego 2004 r. Z TVN został zwolniony po tym, jak "Newsweek Polska" opublikował sondaż, z którego wynikało, że Lis ma znaczne szanse na zwycięstwo w wyborach prezydenckich.

Lis jest laureatem wielu telewizyjnych nagród, w tym Wiktorów, Telekamer, a także Nagrody Kisiela i tytułu "Dziennikarz Roku" za 1999 r. (PAP)

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane