Tomaszów Lubelski daje śmieciową koncesję

opublikowano: 20-03-2016, 22:00

Miasto zostało bez miejsca i pieniędzy na budowę zakładu gospodarowania odpadami. Teraz chce, żeby przedsięwzięciem zajął się inwestor.

Inwestycje w gospodarkę odpadami nie należą do najłatwiejszych do realizacji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Według raportu Instytutu PPP w latach 2009-14 wszczęto tylko 11 postępowań na takie przedsięwzięcia. A do zawarcia umowy doszło jedynie w czterech przypadkach. Tomaszów Lubelski chce jednak spróbować i szuka chętnego na budowęzakładu zagospodarowania odpadów komunalnych (ZZOK). — Byliśmy bardzo blisko powstania Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych, czyli tzw. RIPOK-u, we wsi Rogóźno w naszym powiecie. Miasto już w latach 90. kupiło tam działkę. Na inwestycję otrzymaliśmy pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego, a także pozwolenie na budowę i decyzję środowiskową dla tego przedsięwzięcia. Ekolodzy złożyli skargę w tej sprawie i Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił pozwolenie na budowę i decyzję. W efekcie straciliśmy zarówno lokalizację, jak i pieniądze z RPO. Dlatego zdecydowaliśmy,aby tym razem to inwestor sam poszukał odpowiedniego miejsca — wyjaśnia Wojciech Żukowski, burmistrz Tomaszowa Lubelskiego. Miasto nadzoruje przedsięwzięcie w imieniu pozostałych gmin w powiecie. ZZOK miałby powstać na nieruchomości, którą inwestor ma prawo dysponować.

— Długo przygotowywaliśmy się do ogłoszenia o koncesji. Przeprowadziliśmy dialog technicznyz jedną z firm w sprawie tej inwestycji. Spółka ta ma też już lokalizację dla tego typu inwestycji wraz z decyzją środowiskową. Dlatego myślę, że tym razem to przedsięwzięcie dojdzie do skutku. Nie wykluczamy oczywiście, że wnioski złoży więcej firm. Jedyną przeszkodą może być to, że projekt Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami nie przewiduje na naszym terenie instalacjio statusie RIPOK-u. Chcemy przekonać marszałka, aby jednak takie pozwolenie wydał — wyjaśnia Wojciech Żukowski. Inwestor miałby bowiem również stworzyć i eksploatować RIPOK. Zakład przetwarzałby odpady zbierane w całym powiecie tomaszowskim, który obejmuje 13 gmin. W ramach przedsięwzięcia musiałaby powstać instalacja do przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych o przepustowości około 25 tys. t/rok (w tym 12,5 tys. t/rok w części biologicznej). Ponadto partner prywatny miałaby utworzyć instalację przetwarzania odpadów opakowaniowych (przepustowość 2,5 tys. t/rok), kompostownię odpadów zielonych (1,3 tys. t/rok) i zapewnić możliwość zbierania i magazynowania pozostałych rodzajów odpadów dostarczanych do zakładu. Inwestycja miałaby być zrealizowana (łącznie z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie) w 18 miesięcy od uzyskania pozwolenia na budowę. Koncesjodawca wyklucza zastosowanie prototypowych maszyn, urządzeń lub rozwiązań technologicznych i konstrukcyjnych przy budowie zakładu. Inwestor musiałby również sam pozyskać finansowanie na inwestycję i uzyskać wszelkie niezbędne pozwolenia i dokumenty pozwalające na jej realizację i działanie. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Fabisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu