Tomaszów Mazowiecki szuka gorących źródeł

AR
opublikowano: 14-02-2019, 12:38

Jedno z najbardziej zanieczyszczonych smogiem miast w woj. łódzkim uwierzyło w geotermię. W prace wiertnicze zainwestuje 15,2 mln zł.

W  Tomaszowie Mazowieckim ruszyły prace nad przygotowaniem terenu pod wykonanie próbnego odwiertu geotermalnego o głębokości 2 km - informuje urząd miasta. Odwiert za 15,2 mln zł brutto wykona Przedsiębiorstwo Budowy Kopaln PeBeKa. 

- Geotermia jest szansą dla Tomaszowa Mazowieckiego na osiągnięcie samowystarczalności energetycznej - informują urzędnicy. 

Po przygotowaniu terenu (w pobliżu Areny Lodowej, jednej z największych hali sportowych z lodowiskiem w Polsce), firma zamontuje urządzenie wiertnicze, a następnie wykona odwiert. W trakcie prac będą prowadzone badania hydrogeologiczne, które pozwolą na ustalenie temperaturę wody, wydajności źródła i jego mineralizacji. To kluczowe parametry, które przesądzą o tym, czy podziemna woda będzie mogła być wykorzystana do ogrzewania budynków, podłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej. 

- Inwestycja jest szansą na poprawę jakości powietrza w naszym mieście. Być może woda zostanie również przeznaczana do celów rekreacyjnych i zdrowotnych - dodają urzędnicy. 

Na wykonanie odwiertu samorząd pozyskał dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) - 15,2 mln zł. Pokryje ona 100 proc. kosztów inwestycji w odwiert próbny. Takie dotacje są opiniowane przez Ministra Środowiska. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu