Torfarm ma 75,3 proc. udziałów Galenica-Silfarm

opublikowano: 11-01-2007, 10:28

Dystrybutor farmaceutyków Torfarm kupił 75,3% udziałów w Grupie Kapitałowej Galenica-Silfarm 862 osób fizycznych i jednej osoby prawnej za 55,80 mln zł, podała spółka w komunikacie w czwartek.

Dystrybutor farmaceutyków Torfarm kupił 75,3% udziałów w Grupie Kapitałowej Galenica-Silfarm 862 osób fizycznych i jednej osoby prawnej za 55,80 mln zł, podała spółka w komunikacie w czwartek.

Jednocześnie Torfarm kupił 20,80% udziałów w spółce zależnej Grupy Kapitałowej Galenica - Silfarm – Hurtownia Aptekarzy Galenica-Panax za 7,60 mln zł. Łącznie z udziałem pośrednim poprzez Grupę Kapitałową Galenica Silfarm udział w kapitale zakładowym tej spółki wynosi 78,0%.

„Uwzględniając oczekiwaną rejestrację podwyższonego kapitału Grupy Kapitałowej Galenica Silfarm sp. z o.o. w Katowicach w związku z objęciem przez emitenta 40.000 udziałów […] udział w kapitale zakładowym oraz w ogólnej liczbie głosów w zgromadzeniu wspólników wyniesie 85,5% w Grupie Kapitałowej Galenica Silfarm sp. z o.o. oraz 85,7% w Hurtowni Aptekarzy Galenica-Panax sp. z o.o.” – głosi komunikat.

„Zapłata za nabyte udziały nastąpi w drodze potrącenia wzajemnych zobowiązań i wierzytelności odpowiednio z tytułu sprzedaży udziałów i zapisu przez sprzedających na akcje serii H emitenta, co zostało przedstawione w prospekcie emisyjnym akcji serii H spółki” – czytamy dalej.

Zgodnie z zapisami prospektu, nabycie udziałów jest finansowane ze środków własnych.

Cena emisyjna akcji serii H została wcześniej ustalona na 60 zł. Przedmiotem publicznej oferty jest 1.298.960 akcji oferowanych osobom uprawnionym będącym udziałowcami spółki Grupa Kapitałowa Galenica-Silfarm lub spółek zależnych Galenica-Silfarm.

Zapisy na akcje osób uprawnionych będą przyjmowane w dniach 15-26 stycznia br. Przydział akcji zaplanowano na w terminie do 2 lutego.

Plan przejęcie pełnej kontroli nad hurtownią farmaceutyczną Galenica-Silfarm sygnalizowany był przez Torfarm już w połowie ub. roku.

Według ówczesnych danych, udział w rynku połączonych grup kapitałowych Torfarmu i Galenica Silfarm wynosi 15,5%. Daje to grupie wciąż trzecią pozycję na rynku dystrybucji farmaceutyków, ale zmniejsza dystans do Farmacolu, który posiada 16% udziałów w rynku oraz obecnego lidera – Polskiej Grupy Farmaceutycznej, której udział sięga około 19%.

Grupę Galenica-Silfarm tworzy prawie 1300 aptekarzy, będących jednocześnie jej klientami. Łącznie spółki, wchodzące w skład GK Galenica-Silfarm współpracują z ponad 2 tys. aptek. Torfarm jest dostawcą farmaceutyków i medykamentów do 4 tys. aptek.

Już w grudniu analitycy Millennium Domu Maklerskiego napisali, że przejęcie Galeniki-Silfarm w przyszłości może przyczynić się do efektów synergii i tym samym do wzrostu przychodów przy jednoczesnej poprawie rentowności. Przełoży się to z pewnością na wzrost kursu spółki. (ISB)

tom

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu