Torpol zamienił stratę w zysk

opublikowano: 20-05-2019, 07:55

W I kwartale 2019 r. Topol zanotował 3,9 mln zł zysku netto, wobec 4,1 mln zł straty przed rokiem. Przychody zwiększyły się o jedną czwartą do 264 mln zł.

Zysk operacyjny budowlanej spółki wyniósł 5,1 mln zł, wobec 1 mln zł przed rokiem.

Spółka podała, że jej portfel zamówień ma wartość ponad 3 mld zł netto, przy czym kwota ta obejmuje także te przetargi, w których oferta Torpolu została uznana za najkorzystniejszą (a więc podpisanie umowy nie jest przesądzone).

- Wyniki grupy za I kwartał 2019 roku to efekt przede wszystkim wysokiego tempa i zakresu realizacji prac w ramach wypracowanego w latach 2017-2018 rekordowego portfela zamówień. Restrykcyjnie pilnujemy strony kosztowej realizacji projektów na bardzo trudnym rynku modernizacji infrastruktury kolejowej, dzięki czemu grupa jest w stanie generować dodatnie wyniki finansowe. Nadal w sposób istotny odczuwamy presję na marże spowodowaną ryzykiem wzrostu cen materiałów budowlanych, trudniejszego dostępu do podwykonawców oraz wzrostu kosztów pracowniczych i w związku z tym konieczne jest podjęcie systemowych rozwiązań oraz decyzji w zakresie waloryzacji realizowanych obecnie kontraktów. Uważamy jednak, że pod względem operacyjnym 2019 rok będzie podobny do 2018, jednakże bez obciążenia sytuacją w Norwegii - mówi Grzegorz Grabowski, prezes Torpolu.

Jak podkreślono, na wyniki finansowe grupy znikomy wpływ ma obecnie sytuacja spółki w Norwegii. Na początku 2019 roku rozpoczął się proces likwidacji tamtejszej spółki. Obecnie spółka jest na etapie spłaty zobowiązań.

- Proces likwidacji przebiega zgodnie z przyjętym planem. Na koniec kwietnia br. saldo zobowiązań wobec wierzycieli wynosiło niecałe 1,4 mln zł i systematycznie maleje, na skutek spłaty zobowiązań ze środków pochodzących ze sprzedaży majątku likwidowanej spółki. Zakładamy, że w ciągu dwóch, trzech miesięcy zakończymy procedurę likwidacyjną - ocenił Grzegorz Grabowski.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu