Toruń prosi o 280 mln zł

KAP
opublikowano: 27-10-2010, 00:00

Miasto złożyło do Europejskiego Banku Inwestycyjnego wniosek o kredyt na most. Przeprawę buduje Strabag.

Miasto złożyło do Europejskiego Banku Inwestycyjnego wniosek o kredyt na most. Przeprawę buduje Strabag.

Przeprawa przez Wisłę w rejonie wsi Stary Toruń istniała, zanim wyrosło miasto. Pierwszy drewniany most powstał tam w 1500 r. Był wówczas najdłuższy w Polsce. Teraz Toruń rusza z budową nowego.

Miasto złożyło do Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) wniosek o kredyt. Na stronie banku czytamy, że samorządowcy chcą pożyczyć 440 mln zł na inwestycję wartą 1 mld zł.

— Te dane zostały zweryfikowane. Pożyczka EBI wyniesie 280 mln zł, a cała inwestycja jest oszacowana na około 750 mln zł — wyjaśnia Barbara Tyrankiewicz, kierownik biura realizacji projektu mostowego.

Most jest współfinansowany przez Brukselę, która przyznała 327 mln zł. Brakujące 146 mln zł pochodzi z funduszy własnych miasta.

Kwotę 549 mln zł zainkasują Strabag i Hermann Kirchner, które zbudują wschodnią przeprawę Torunia. Prawie 4 mln zł otrzyma inżynier kontraktu, a 1,6 mln zł pójdzie na promocję i informacje o inwestycji. Reszta to przygotowania projektu, wykup gruntów itp.

Inwestycję trzeba jeszcze ubezpieczyć. Informacja o w tej sprawie spodziewana jest dziś. Pierwszy przetarg na ubezpieczenie mostu został unieważniony, bo nie było chętnych. Najwyraźniej niedawna powódź spowodowała, że dziś firmy ubezpieczeniowe do inwestycji budowlanych — zwła-szcza w pobliżu wody — podchodzą bardzo ostro-żnie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu